آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما
آجر نما، آجر نسوز نما

اخبار

ساخت سازه‌های مدرن و بدیع معماری با آجر آذرخش
تاریخ انتشار:95/06/10 ساعت: 18:30

به همت گروهی از معماران جوان و خوش ذوق اصفهانی صورت گرفت:

 

ساخت سازه‌های مدرن و بدیع معماری با آجر آذرخش


«گروه آداپت» متشکل از معماران جوان و دانشجویان معماری خوش ذوق اصفهانی، طرحی بدیع و مدرن با نام«فبریکیت» را با بهره گیری از آجرهای تولیدی شرکت آذرخش اجراکردند. از این طرح زیبا فردا پنج شنبه یازدهم شهریور ماه در اصفهان رونمایی خواهدشد.

«ادیب خائیز» از اعضای «آداپت» در گفت وگو با روابط عمومی هلدینگ بین الملل آذرخش، در تشریح طرح مذکور گفت: «فبریکیت یک پروژه ساخت گروهی مبتنی بر ابزارهای دیجیتال است که با استفاده از پلاگین rhinovault شکل گرفته است. وظیفه اصلی این پلاگین یافتن فرمی بهینه از لحاظ سازه‌ای برای طاق‌هایی است که به صورت کاملاً فشاری عمل می‌کنند و فرم‌های حاصل از آن را می‌توان به وسیله مصالحی که فاقد مقاومت کششی هستند اجرا نمود. هدف این پروژه به کارگیری این روش طراحی به منظور ساخت طاقی آجری است که برخلاف سازه‌های سنتی فاقد هندسه منظم و متقارن است و اصطلاحاً سازه‌ای با فرم آزاد خوانده می‌شود. این پروژه شامل چهار بخش کلی آموزش، طراحی، تست مصالح و ساخت نهایی است.»

 

این سازه‌ها می‌تواند جایگزین بناهای بی‌هویت شود

وی درخصوص کاربردهای این سازه نیز اضافه کرد: «این نوع سازه‌ها به دلیل فرم آزاد و عدم محدودیت در طراحی می‌توانند در غرفه‌های نمایشگاهی، استراحتگاه‌ها، سایه بان ها، مبلمان های شهری و سایر فضاهای موقتی و دائم برای ایجاد پوششی در برابر آفتاب وبارش‌های جوی به کار برده شود. با توجه به نازک بودن این نوع پوسته‌ها برخلاف سازه‌های سنتی، استفاده از این سازه‌ها موجب صرفه جویی در مصالح و هزینه‌ها می‌شود و می‌توانددر ساخت و سازهای شهری نقشی ویژه ایفا نماید. با ظهور این روش از ساخت و ساز می‌توان برای معماران جوان، دانشجویان و سایر علاقه مندان معماری و سازه کارآفرینی نمود و موجب احیا و رونق گرفتن دوباره مصالح سنتی چون خشت، آجر و ملات را به وجود آورد و این نوع معماری را جایگزین سازه‌هایی کرد که سنخیتی با هویت شهری ایرانی اسلامی ندارند.»

 

چرا آجر آذرخش برای اجرای این طرح انتخاب شد؟

خائیز با اشاره به تنوع، کیفیت بالا وبرند بودن محصولات آذرخش به عنوان یکی از دلایل انتخاب آجرهای این شرکت برای اجرای طرح مذکور گفت: «آجر قابلیت شکل پذیری فراوانی دارد وما قصد داشتیم قالب این محصول را از حالت مستطیل خارج کرده و کار را به صورت پازل و بدون ملات بچینیم. این چیدمان حالتی مانند ریخته گری دارد و می‌توان اندازه قالب‌ها را در آن تعیین کرد.»

عضو گروه‌ آداپت درتوضیح ویژگی مهم بهره گیری از این فرم مدرن بر اساس مصالح سنتی مانند آجر گفت:«افرادی که نام آجر را می‌شنوند غالباً ذهنشان به سمت و سوی طرح‌های سنتی می‌رود. گروه ما قصد دارد طرح‌هایی را بر اساس این ماده ساختمانی اجرا کند که از این پس ذهن شنودگان با شنیدن نام آجر، محدود به طرح‌هایی خاص نشود.»

وی با اشاره به امکان ساخت بناهایی مانند: مسجد، کتابخانه و... با این شکل از اجرای آجر گفت: «این پروژه برای اولین بار در ایران انجام می‌شود و با توجه به اجرای آن در مدت زمانی دوماهه با حضور 12 نفر و در مساحت تقریبی 16 مترمربع و حداکثر ارتفاع2.65 متر، این امکان وجود دارد تا با استفاده از مصالح بومی مانند آجر در این سازه‌هاو عدم نیاز به فن آوری های گران قیمت و پیچیده و همچنین تناسب آن‌ها با بافت شهری،ساخت آن‌ها را گسترش داد.»

 

چه مکان‌هایی برای استقرار این سازه‌هامناسب است؟

به گفت خائیز «این نوع سازه‌ها به دلیل فرم آزاد و عدم محدودیت در طراحی می‌توانند در غرفه‌های نمایشگاهی، استراحتگاه‌ها، سایه بان ها، مبلمان های شهری و سایر فضاهای موقتی و دائم برای ایجاد پوششی در برابر آفتاب و بارش‌های جوی به کار برده شود. با توجه به نازک بودن این نوع پوسته‌ها برخلاف سازه‌های سنتی، استفاده از این سازه‌ها موجب صرفه جویی در مصالح و هزینه‌ها می‌شود و می‌تواند در ساخت و سازهای شهری نقشی ویژه ایفا نماید. با ظهور این روش از ساخت و ساز می‌توان برای معماران جوان، دانشجویان و سایر علاقه مندان معماری و سازه کارآفرینی نمود و موجب  رونق گرفتن دوباره مصالح سنتی چون خشت، آجر و ملات را به وجود آورد.»

این پروژه فردا پنج شنبه 11 شهریور ماهاز ساعت 17 الی 21 با حضور جمعی از صاحب نظران معماری ایران در اصفهان خیابان کمالاسماعیل - خیابان مجمر - بن بست اول سمت راست استودیو کاما - گروه معماری آداپت رونمایی خواهد شد و کلیه علاقه مندان می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

درباره گروه آداپت

گروه اداپت توسط تعدادی از معماران جوان و دانشجویان معماری با هدف فعالیت‌های پژوهشی و نوین در معماری و ساخت شکل گرفت. قریب به اتفاق اعضای این گروه تجربه شرکت در کارگاه های آموزشی معماری رایانشیو ساخت دیجیتال زیر نظر اساتید بزرگ این حوزه را داشته‌اند. همین امر موجب شکل گیری گروهی شد که بتواند به صورت مستقل و خودگردان پروژه‌هایی را در این زمینه آغاز و اجرا نماید. از دیگر دغدغه‌های این گروه در تقابل با پروژه‌ها انجام شده تاکنون عبور ازپروتوتایپ ها و نزدیک شدن به جریان واقعی معماری و سازه است. فبریکیت اولین پروژه اینگروه است که پژوهشی است بر ساخت طاق‌های با فرم آزاد کاملاً فشاری که فرم یابی آن به صورت دیجیتال و با کمک نرم افزار انجام می‌گیرد. استودیو معماری کاما در اصفهان درزمینه‌های مختلف از جمله تأمین سایت، جذب پشتیبان و فراهم نمودن امکانات اجرایی با این گروه همکاری نمود. پروژه مذکور با حضور این افراد اجرایی شده است:

طراحی و اجرا: محمد احسنی، سروش اسدی، عرفانعکاف زاده، پوریا بنی آدم، امیر بیات، محمد سروش جوشش، ادیب خائیز، سارا داوودی، نیلوفررحیمی، حسن شفیعی، پانیذ فرخ سیر، علی نصوحیان

میزبان و مشاور: گروه کاما

عکاسان: محمد سروش جوشش، نیلوفر رحیمی

 

ارتباط با آذرخش ، آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما

آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما
آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما
واحد فروش
Sales [ at ] Azarakhsh.ir

واحد روابط عمومی
 Info [ at ] Azarakhsh.ir

واحد حقوقی
L.D [ at ] Azarakhsh.ir

   
پشتیبانی آنلاین آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما

مخصوص مشتریان آجر نما، آجر نسوز، آجر نسوز نما

CD متريال محصولات

دسترسی سریع آجر نما، آجر نسوز نما، آجر نسوز

                  © تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای آذرخش محفوظ بوده و هر گونه استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع ممنوع میباشد

     (در حال حاضر 171 کاربر آنلاین می باشند)

طراحی سایت ، طراحی وب سایت توسط