نماهای آجری انتخابی هوشمندانه برای محیط زندگی

دسته :
نماهای آجری با اجر آذرخش

نما به خوبی بیانگر شخصیت و هویت بنا ساختمان است. در مواجهه با یک سازه اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، نما آن است. به همین دلیل از این درجه از اهمیت برخوردار است. نما به حدی تاثیرگذار است که می‌تواند فرد را برای ورود به یک ساختمان ترغیب کند. همانگونه که در مقاله منظر شهری و تاثیر نما ساختمان بر سلامت روانی انسان بیان شد، نما در منظر شهری نیز تاثیر بسزایی دارد. در این مقاله نظر شما را به ازلاعاتی در مورد نما ساختمان جلب میکنیم

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در صنعت ساختمان‌سازی استفاده از آجر در اسکلت و ساخت و ساز همانند گذشته نیست و این روزها آجر در کاربردی لوکس و تزئینی در نما ساختمان‌ها و استفاده در طراحی داخلی اختصاص یافته است. تا چند سال اخیر نماهای آجری در نظر بسیاری از افراد نماهایی قدیمی و سنتی بود. اما با توجه به کاربردهای بیشمار آجر، امروزه نماهای آجری از محبوبترین نماها برای هر ساختمانی با هر کاربری است.

در طول زمان آجر در کاربردهایی مورد استفاده قرار گرفت که ماهیت سنتی آن را به طور کامل تغییر داد. امروزه آجر را در کاربردهای متنوعی می‌بینیم که با حالت قدیمی آن که در اذهان جا افتاده بود، فاصله بسیاری دارد. از کاربردی‌ترین مصارف آجر، استفاده آن در نماساختمان است.

با توجه به طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌توان آن را در هر سبک و سیاقی مورد استفاده قرار داد. آجر به تنهایی در ترکیب با سایر متریال‌های موجود نیز می‌تواند جلوه‌ای بینظیر را برای فضاهای شهری و داخلی به ارمغان بیاورد.

نما-اجری-با-آجر-نسوز-نما-آذرخش

دلیل استفاده از نماهای آجری

آجر در نشان دادن دوام و ماندگاری بی‌مانندش سالها امتحان خود را پس داده و از آن دسته مصالحی می‌باشد که به دلیل ماده تشکیل دهنده آن یعنی خاک، از دل طبیعت بیرون آمده و کاملا طبیعی است. آجر مانع از اتلاف انرژی می‌شود و نوعی عایق دما نیز است. این متریال بینظیر در بین طرفداران محیط زیست از محبوبیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

استفاده از آجر نما در ایران

استفاده از نماهای آجری در ایران از قدمت بسیاری برخوردار است. تاریخ تکامل آجر نما مسیر پیچیده‌ای را طی کرده تا به شکل امروزی رسیده است. برای پیاده‌سازی نماهای آجری باید از آجر مخصوص نما استفاده کرد که انواع مختلفی دارند. در ادامه شما را با انواع آنها آشنا می‌کنیم.

آجر قزاقی

آجر قزاقی از قدیمی‌ترین آجرها برای نما در ایران است. این آجر در گذشته در ساخت‌و‌ساز نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته و در واقع رایج‌ترین آجر دستی سنتی، آجر قزاقی می‌باشد که به شکل مکعب مستطیل توپر تولید می‌شود.

در مورد نام این آجر بیان این نکته حائز اهمیت است که قزاق‌ها در بدو ورود به ایران سربازخانه‌هایشان را با این آجر می‌ساختند. به همین دلیل بعدها این آجر به نام آجر قزاقی شناخته شد. استفاده از این آجر به زمان ساسانیان بازمی‌گردد و در بناهایی مانند طاق کسری آجر قزاقی به کار رفته است. امروزه نیز این آجر از محبوبیت خاصی برخوردار می‌باشد و در رنگ‌ها، طرح‌ها و ابعاد متنوع کامل، نیمه و پلاک تولید می‌شود.

آجر قزاقی

آجر 3 سانتی

در ایران از نخستین آجرهایی که برای زمان‌های طولانی در نما به کار می‌رفت، آجر نما رسی زرد بود که در ابعاد 3*16 تولید می‌شد. این نوع آجر نما به آجر 3 سانتی معروف بود. سالهای سال این نوع آجر برای نما از محبوبیت خاصی برخوردار بود. پس از گذشت چند سال در آجر سه سانتی تغییراتی به وجود آمد و شکل تازه‌ای به خود گرفت.

آجرهای جدید به نام آجر نما “رسی گلبهی” و در ابعاد 7*31 و 5.5*26 تولید شدند.  آجرهای رسی گلبهی با آجرهای 3 سانتی تفاوت خاصی نداشتند و تنها تمایز آنها پخت کمترشان بود. این آجرها به دلیل آهک به کار رفته در آنها از کیفیت بالایی برخوردار نبودند. به همین دلیل امروزه در بازار آجرهای متنوع و با کیفیت، جایگاهی ندارند.

آجر نما شیل

این نوع از آجر از خاک سنگ شیل ساخته می‌شوند. علت نامگذاری آن نیز به همین دلیل است. شیل نوعی سنگ رسوبی است که از رسوب‌گذاری خاک‌های دانه ریز تشکیل شده است. آجرهای نما شیل نسبت به دو آجری که پیشتر نام برده شد مقاومت و دوام بیشتر و همچنین جذب آب کمتری دارند.

آجر نما بهمنی

آجر بهمنی اسم بسیار دیر آشنایی دارد و حتی در بین کسانی که سر رشته‌ای در اصطلاحات مربوط به ساختمان ندارند نیز شناخته شده است. این آجر از خاک رس ساخته می‌شود. از آجر بهمنی در دیوار چینی و نما استفاده می‌شود اما کاربرد آن در نماسازی بیشتر به چشم می‌خورد. آجر بهمنی در رنگ‌های زرد و قرمز و گلبهی تولید می‌شود اما رنگ زرد آن نسبت به بقیه محبوب‌تر است.

آجر نسوز نما

آجر نسوز نما نوعی از آجر برای نما می‌باشد. این آجرها که از خاک نسوز تولید می‌شوند، در تنوع رنگ و طرح بی مثال هستند.

استفاده از آجر نسوز علاوه بر زیبایی بصری می‌تواند امنیت و استحکام بینظیری نسبت به سایر آجرها به ارمغان بیاورد. البته این نکته فراموش نشود که بهره‌مندی از این ویژگی‌ها مرهون نوع آجری است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته به هر کدام متفاوت است. آجر نسوز نما در عین دوام، ظرافت خاصی دارد که باید با حساسیت بیشتری نصب شود. به دلیل همین ظرافت نیز ظاهری متفاوت از سایر آجرها دارند. این آجرها بدون نیاز به رنگ کردن، جذب آب بالایی دارند و در جذب ملات به خوبی عمل می‌کنند.

آجر نسوز نمادر آب و هواهای مرطوب مانند شمال ایران استفاده از آجر نسوز به دلیل اینکه در مجاورت با آن شرایط انتخابی بسیار هوشمندانه است. این نوع آجرها در مقایسه با سایر آجرها ضخامت و وزن کمتر و تنوع بیشتری دارند. در بخش محصولات می‌توانید با انواع آنها آشنا شوید.

اصول اجرای نما ساختمان

نما ساختمان یکی از ارکان اساسی منظر شهری است و می‌تواند نقشی موثر بر سلامت روانی انسان بگذارد. ازین رو توجه به آن بسیار مهم است. با توجه به این امر اجرای نما باید تابع اصولی باشد که نتیجه کار را به بهترین شکل ارائه دهد. این اصول که رعایت آنها نمای متناسب را پدید می‌آورند، به صورت زیر هستند.

وجود یک ریتم مشخص و انسجام در نما

از مهمترین اصولی که باید در طراحی نما به آن توجه کرد ریتمی مشخص در مصالح به کار رفته در آن است. ریتم به طور کلی به معنای تکرار عناصر به صورت منظم است. ریتم مناسب است که باعث می‌شود کیفیت و نظم بصری نهایی پدید آید. معنای اسن اصل این است که مصالحی که در نما به کار رفته‌اند باید از نظمی مشخص پیروی کنند، در جای مناسب خود تکرار شوند تا منجر به بینظمی در ظاهر نشوند.

حفظ فرهنگ و هویت مکان

در نماسازی توجه به این نکته مهم نباید فراموش شود که نما اجرا شده باید با سبقه فرهنگی مکانی که در آن قرار دارد، مطابت داشته باشد و به خوبی بتواند هویت آن مکان را حفظ کند. استفاده از نماهای آجری در ایران گواه روشنی بر رعایت و توجه به این اصل است.

آجر نما

استفاده از مصالح مناسب

در مفهوم مناسب بودن مصالح بسیاری از اصول نهفته است. در انتخاب مصالح برای نما نباید تنها ظاهر و زیبایی را مد نظر قرار داد. برای مثال نماهای شیشه‌ای با وجود اینکه زیبا هستند اما به دلیل اینکه ایمنی کافی ندارند، جزو مصالح مناسب برای نما محسوب نمی‌شنوند. در واقع مهمترین اصل برای پیاده‌سازی نما، استحکام و پایداری آن در مقابل مخاطرات طبیعی و انسانی است.

رعایت سادگی در طراحی نما

حتما این جمله را بارها شنیده‌اید که زیبایی در سادگی است. امروزه این جمله اعتقاد اکثر افراد شده است. در واقع سادگی و دوری از زیاده‌روی در به کار بردن مصالح است که نما را شکیل می‌کند و مانع به وجود آمدن حس سردرگمی در بیننده می‌شود.

در طراحی نما پیاده‌سازی بسیاری از امور آن را به سمت سادگی سوق می‌دهد. برای مثال عدم تکرار عناصر متفاوت به سادگی می‌انجامد. در طراحی نما باید به این نکته توجه کرد که اگر مقصود، استفاده از مصالح مختلف و ترکیب آنها با یکدیگر است، باید این مورد به نحوی انجام گیرد که تمرکز بر متریال اصلی باشد. به دلیل اینکه در غیر این صورت شلوغی به وجود آمده باعث می‌شود زیبایی هیچ کدام از مصالح هویدا نباشد.

انتخاب طرح و رنگ مناسب

در انتخاب رنگ و طرح متریال استفاده شده در نما ساختمان باید حساسیت بسیاری به خرج داد. این امر از آن جهت است که رنگ در ایجاد منظر شهری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و نتیجه استفاده از رنگ‌ها باید به گونه‌ای باشد تا حس خوشایندی را به ناظر منتقل کند. به همین منظور بهتر است رنگ‌های مورد استفاده در نما با هم همخوانی داشته باشند.

نورپردازی

خوشبختانه عاملی که این روزها در نما ساختمان‌ها به کرات به چشم می‌خورد، نورپردازی‌های جذاب در آنها است که زیبایی بصری خاصی را پدید می‌آورند. البته این نکته فراموش نشود که نورپردازی باید با طراحی مناسب و با هدفی مشخص انجام گیرد. به این صورت که عناصر شاخص در نما باید در نورپردازی مورد توجه قرار گیرند و بر آنها تاکید شود. حال ممکن است این عنصر هر چیزی باشد. مانند ستونی زیبا یا یک آجرکاری خاص در نماساختمان. فراموش نشود که نورپردازی باید جزئی از طراحی نما محسوب شود نه جزئی جدا از آن.

نورپردازی نما ساختماناین روزها با دیدن نماهای آجری زیبا در سطح شهر معماری ایرانی و فرهنگ اصیل ایرانی برای مردم این مرز و بوم عینیت پیدا کرده است.
آذرخش با تولید آجر نسوز نما بازگشت به معماری آجری اصیل ایرانی را به راهی هموار تبدیل کرده است. در صورتی که در مورد این مطلب دیدگاهی دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

تعداد بازدید : 124 بازدید
تاریخ : 1399/11/05
شماره مطلب : 6095
Share it
پرسش و پاسخ تکمیلی

نظرتان برای ما مهم است آن را با ما در میان بگذارید