آجر نسوز نما چه کاربردی در ساخت و ساز دارد؟

دسته :
مزایای آجر نسوز

امروزه یکی از پرکاربردترین انواع آجرها در صنعت ساختمان، اجرهای نسوز است که متشکل از خاک چینی (kaolin) و خاک نسوز می‌باشد؛ از دیگر ترکیبات مهم اجرنسوز، سیلیس و آلومینیا با درصد بالا می‌باشد. دانه‌های سیاهی که در آجر نسوز وجود دارد به دلیل وجود سیلیس در ترکیبات آجر نسوز است.

سایر موادی که در ترکیبات آجرنسوز وجود دارد عبارت است از تیتانیوم، فریک اسید و دیگر اکسیدهای فلزی.

انواع آجرهای نسوز در دمایی در حدود 1200 درجه سانتی گراد تولید می‌شوند. آجرنسوز نما در مقایسه با سایر آجرها، نسوز هستند و استحکام و ماندگاری بالا دارند و همچنین شوره نمی‌زنند زیرا در دمای پخت 1200 درجه تمام ناخالصی‌های خاک نسوز از جمله نمک و سایر مواد معدنی دیگر آن ذوب شده و از بین می‌رود؛ آجرنسوز همچنین یک عایق حرارتی باکیفیت است و برای گرم نگه داشتن ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی کاربرد دارد؛ همچنین آجر نسوز تغییر رنگ نمی‌دهند و زیبایی خود را برای سال‌ها حفظ می‌کند؛ این ویژگی‌های مهم آجر نسوز نما سبب شده که در ساختمان‌سازی و اجرای نمای آجری جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.

آجر نسوز دمای بالاتر از 1000 درجه سانتی‌گراد را بخوبی تحمل می‌نماید و به همین علت یکی از مصالح بسیار مناسب جهت ساخت شومینه، تنور و باربیکیو می‌باشد.

با توجه به موارد خاصی که اشاره کردیم و همچنین زیبایی چشمگیر آجر نسوز نما، این محصول تبدیل به متریال با کیفیت برای اجرای نماهای ساختمان گردیده و مورد توجه بسیاری از معماران در ایران و دنیا قرار گرفته است.

خاک نسوز چیست؟

خاک نسوز مهم‌ترین ترکیب برای تولید آجر نسوز است و با ترکیب مواد معدنی موجود در این نوع خاک، رنگ‌های متنوعی در آجرهای نسوز بوجود می‌آید.

همانطور که اشاره شد خاک نسوز در کوره‌های پخت آجر تا دمای 1200 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود؛ ترکیبات اصلی خاک نسوز، سیلیس و آلومینیا می‌باشد که در زیر لایه‌های ذغال سنگ پیدا می‌شوند.

ترکیبات آجر

آجر معمولی علاوه بر سیلیس و آلومینیا از اکسید آهن، آهک و … تشکیل شده است اما آجر نسوز از ترکیب سیلیس، تیتانیوم، آلومینیا و دیگر اکسیدهای فلزی تشکیل شده است.

از طرفی باید اشاره کنیم که آجرهای معمولی در دمای 400 تا 500 سانتی گراد پخت می‌شوند و مقاومت و استقامت آجرنسوز را در برابر حرارت و ویژگی‌هایی همچون ضد شوره بودن را ندارند.

همانطور که اشاره شد آجرهای نسوز نسبت به آجرهای معمولی برتری‌هایی دارد که موجب گردیده است که در صنعت ساختمان محبوبیت بالایی پیدا کند این مزیت‌ها را در ادامه عنوان می‌کنیم اما چند مورد آنرا از جمله عایق حرارتی، مقاومت بالا در برابر حرارت و شکل و رنگ آنرا بیشتر بررسی می‌کنیم:

مقاومت بالای اجر نسوز در برابر حرارت

آجرهای نسوز بر اساس مقاومت زیادی که در برابر حرارت‌های بالا (تا حدود 1200 درجه سانتی گراد) دارند و در مواردی همچون باربیکیو، شومینه، تنور و کوره (آجر نسوز صنعتی) استفاده می‌شود.

زمانی که آجر نسوز در نمای ساختمان استفاده می‌شود طول عمر ساختمان را به دلیل مقاومت بالایی که در برابر نیروهای تنشی و کششی دارد افزایش می‌دهد و در برابر حوادثی همچون آتش سوزی مقاومت ساختمان را بسیار بالا می‌برد و آجر نسوز نما تخلل کمتری نسبت به آجرهای معمولی دارد.

خاصیت عایق حرارتی آجرهای نسوز

آجر نسوز عایق برای جذب گرما و عایق حرارتی بسیار مناسبی است و این موجب گرم ماندن ساختمان، صرفه جویی اقتصادی و کاهش مصرف انرژی می‌شود؛ اما آجر معمولی این شرایط را ندارد و همچون رسانا عمل می‌کند.

آجرنسوز نما آذرخش

آجر عایق حرارتی “پروژۀ اجرایی نما با آجر آذرخش”

تنوع در رنگ و ابعاد آجر نسوز از مزیت‌های مهم آن

آجر نسوز بر اساس درجه حرارت پخت، رنگ، ابعاد و … دارای انواع متنوعی است و با توجه به ظرافتی که در آن به دلیل وجود خاک چینی وجود دارد یکی از مهم‌ترین متریال‌های کاربردی در طراحی و چیدمان نمای ساختمان می‌باشد.

اگر در نمای ساختمان از آجر نسوز نما استفاده شود در واقع این تضمین برای ساختمان انجام شده است که نمای ساختمان برای سال‌ها جذاب و از لحاظ زیبایی همانند روز اول خواهد بود.

در اجرای طرح نمای ساختمان نوع رنگی را که برای آجرنسوز انتخاب کرده‌اید و همچنین نحوه چیدمان آجر نسوز، نشان دهنده سبکی است که شما برای طراحی نما در نظر گرفته اید.

رنگ ‌بندی آجر نسوز نما

 1. آجر نسوز نما سفید
 2. آجر نسوز نما طوسی روشن (سفید طوسی) و طوسی هلندی
 3. آجر نسوز نما طوسی
 4. آجر نسوز نما شاموتی (طیف رنگی زرد تا پرتقالی)
 5. آجر نسوز نما قرمز (شامل قرمز مدرن، قرمز انگلیسی و قرمز آمریکایی)
 6. آجر نسوز نما قهوه‌ای تیره
 7. آجر نسوز سیاه

مزایای آجر نسوز نما

 • مقاوم در برابر گرما و حرارت بالا
 • مقاوم در برابر آتش‌سوزی
 • وزن پایین و سبک
 • زیبایی شایان توجه و خاص
 • ماندگاری و دوام بالا
 • تنوع رنگی زیاد در آجرهای نسوز
 • داشتن ابعاد متنوع اجرنما
 • همخوانی داشتن با هنر معماری ایرانی
 • داشتن سازگاری با محیط زیست
 • امکان اتصال راحت و مناسب با سازه
 • عدم نیاز به اسکوپ و نگهدارنده
 • به ابزارهای خاص در زمان اجرا نیاز ندارد.
 • دارای تنوع زیاد در الگوی چیدمان
 • عایق صوتی
 • عایق در برابر سرما و گرما
 • از تمامی خشت‌ از جمله شکسته یا نیمه شکسته در ساختمان می‌توان بهره برد.
 • مقاوم در برابر فرسایش، سایش و افتادگی نما
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و باران‌های اسیدی
 • عدم شوره و سفیدک زدن نما
 • در برابر اشعه خورشید رنگ طبیعی و ثابت خود را حفظ می‌کند.
 • مقاوم در مقابل ضربه و خراش
 • جذب آب پایین
آجر آذرخش تنوع در رنگ و طرح

تنوع در چیدمان و طرح آجر نسوز نما آذرخش

قیمت آجر نسوز نما

قیمت آجر نسوز نما با توجه ابعاد، رنگ، طرح و متراژ بنا تخمین زده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با کارشناسان مجموعه آذرخش با شماره 2721-021 تماس برقرار نمائید.

مراحل ساخت آجر نسوز

 1. استخراج خاک نسوز
 2. آماده سازی خاک نسوز برای تولید آجر نسوز
 3. پخت خشت خام آجر نسوز در کوره
 4. بسته بندی و انبار آجر نسوز

استخراج خاک نسوز

خاک نسوز (خاک آلومینا حاوی اکسید آلومینیوم) تا دمای 1500 درجه خواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می‌کند. خاک نسوز برای آجر نسوز آذرخش از بهترین معادن ایران استخراج می‌گردد؛ و این از دلایل کیفیت بالای آجر آذرخش در ایران می‌باشد.

آماده سازی خاک نسوز برای تولید آجر نسوز

 1. با بارگیری خاک نسوز و قرار گرفتن آن در نوارهای نقاله، در ابتدا سنگ شکن اولیه انجام می‌گیرد و خاک نسوز اصطلاحاً بادامی شکل می‌شود.
 2. سپس خاک سنگ شکن شده وارد سیلوها‌ی اولیه می‌شود؛ در زیر سیلوها که هر یک مربوط به یک نوع خاک است نوار توزین رد می‌شود که با توجه به نوع آجر و رنگ آن فرمول ترکیب خاک‌ها مشخص شده و ترکیب خاک‌های نسوز انجام می‌شود.
  قابل ذکر است که هیچ پیگمنت رنگی به آجر نسوز نما در کارخانجات آجر آذرخش اضافه نمی‌شود و صرفاً رنگ هر اجر با نحوه ترکیب خاک نسوز ایجاد می‌شود.
 3. سپس خاک ویژۀ فرمول شده آسیاب و الک می‌شود و دانه‌ها درشت آن برای آسیاب مجدد بر می‌گردد.
 4. خاک نسوز مخلوط و الک شده با درصد متغیر و مورد نیاز آب (از 6 تا 17 درصد) مرطوب می‌گردد تا شکلی که در بخش پرس به آن داده می‌شود را حفظ نماید؛ سپس به سیلوهای ثانویه جهت حفظ رطوبت منتقل می‌گردد. نهایت مدت زمانی که این خاک نسوز در سیلوها می‌تواند بماند بدون اینکه خشک شود هفت روز است.
 5. خاک نسوز مرطوب شده از سیلوها با نوار نقاله به قیف پرس منتقل می‌شود و با توجه به ابعاد قالب آجر نسوز پرس صورت می‌گیرد؛ در کارخانه‌های مکانیزه این مواد با فشار بین 400 تا 1400 تن با پرس‌های هیدرولیک تحت فشار قرار می‌گیرند.
 6. مرحله خشک کن با توجه نوع آجر و کوره آن می‌تواند داخل کوره و یا خارج کوره باشد؛ در این مرحله رطوبت ابتدایی آجر در دمای در حدود 250 درجه سانتی گراد گرفته می‎‌شود تا برای پخت آماده شود.

مراحل خشک کن، پخت و سرد کن آجر با توجه به نوع آجر (آجر مدرن، آجر پلاک و آجر رستیک آذرخش) با روش‌هایی که مربوط به نوع آجر و کوره است و با طی مدت زمان لازم اجرا می‌گردد.

پخت قالب خام اجر نسوز در کوره

این مرحله که پخت آجر است نیز با توجه به نوع آجر و کوره از 2 ساعت تا 72 ساعت می‌تواند باشد بطور مثال در آجر مدرن آذرخش مرحله پخت آجر دو ساعت زمان می‌برد؛ اما زمان برای پخت آجر پلاک و آجر رستیک از 30 ساعت تا سه روز است.

یکی از دلایلی که پخت آجر مدرن در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود طول کوره 250 متری آن است و اینکه کوره مدرن از نوع کوره رولری می‌باشد و آجرها بصورت قالبی و تک تک در کوره رولی حرکت می‌کنند.

کوره‌های دیگر در انواع تونلی و شاتلی هستند و آجر دیگر بصورت تک قالبی وارد این کوره‌ها نمی‌شوند بلکه روی واگن آجرها چیده می‌شوند و داخل کوره قرار می‌گیرد؛ زمان پخت آجر از 30 ساعت تا سه روز در این نوع کوره ها طول می‌کشد.

قالب آجر خام نسوز وارد کوره‌های پخت می‌شوند و تا دمای 1200 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند و پخته می‌شوند.

مراحل تولید آجر نسور نما در کارخانه آجر مدرن آذرخش

بسته بندی و انبار آجرنسوز

بعد از پخت آجرهای نسوز درون کوره و بعد از پائین آمدن درجه حرارت کوره پخت، آجرها گرماگیری می‌شوند. در مرحله آخر نیز برای آجرهای نسوز آذرخش یک کنترل نهایی نیز جهت سالم بودن همه‌ی قالب‌ها انجام می‌شود و احیاناً اگر آجری کیفیت لازم را نداشته را جدا می‌کنند؛ در نهایت آجرها به صورت بسته بندی کارتنی (آجر آذرخش بسته بندی‌اش بصورت کارتنی با لیبل محصول انجام می‌شود) و یا بصورت شرینگ به بازار عرضه می‌شود.

آجرنسوز چه کاربردی در صنعت ساختمان دارد؟

آجرنسوز از مدرن‌ترین نوع آجر می‌باشد که در صنعت ساختمان جایگاه ویژه‌ای داشته و دارای کاربردهای زیر است:

آجر نسوز شاموتی دارای مقاومت بالاتر در مقایسه با آجر انگلیسی در برابر حرارت است و در ساخت کوره‌های صنعتی کاربرد دارد؛ آجرهای نسوز انگلیسی نیز در نمای خارجی کاربرد فراوان دارد.

آجر نسوز برای نمای ساختمان

آجر نسوز در نمای خارجی ساختمان برای طراحی نما می‌تواند یکی از زیباترین و ماندگارترین نماهای شهرتان را برای شما به ارمغان آورد و موجب جلب توجه ببیندگان به نمای شما شود.

نمای آجری ساختمان از انتخاب‌های بسیار مناسب برای اجرای نما است دلیل آن نیز مشخص است به دلیل اینکه آجرهای نسوز با ویژگی‌هایی از جمله مقاومت و استحکام بالا در برابر حرارت و عوامل محیطی از جمله یخبندان، باران‌های اسیدی و فرسایش و سایش، درصد پائین جذب آب، سازگاری با تمام اقلیم‌های آب و هوایی، عدم تغییر رنگ، عدم شوره، مقاومت فشاری و خمشی بالا و عایق حرارتی که دارند، موجب می‌شوند عمر مفید ساختمان افزایش پیدا کند.

آجر نسوز همچنین دارای انعطاف پذیری بالایی‌ست و با توجه به تنوعی که دارد می‌تواند با دیگر متریال‌های نما همچون سنگ، کامپوزیت، چوب، شیشه و …همنشینی داشته باشد و در این خصوص طراحان توانسته‌اند نماهای آجری بسیاری را با ترکیب سنگ و چوب و … اجرا نماید.

انواع آجرنسوز برای اجرای نمای ساختمان

 • استفاده از رنگ آجر شاموتی و قرمز با طرح آجر رستیک جهت اجرای نمای ساختمان سنتی و جذاب
 • استفاده از آجر نسوز مشکی و طوسی به منظور اجرای نمای ساختمان مینیمال و کلاسیک
 • استفاده از رنگ‌های طوسی روشن ، سفید، قهوه‌ای، طلایی و … جهت ایجاد نما به روش مدرن

آجر نسوز در داخل ساختمان

آجر نسوز به دلیل زیبایی و ظرافتی که دارد نه تنها در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد در داخل ساختمان نیز دارای زیبایی و جذابیت است. کاربرد آجر نسوز در نمای داخلی ساختمان با توجه تنوع رنگی‌ که دارد، می‌تواند سبک‌های شیک و متفاوت را ایجاد نماید. بطور مثال:

از انواع آجر نسوز در فضای داخلی ساختمان در قسمت‌هایی مانند تی وی وال، دیوار آشپزخانه، دیوار پشت مبل، دیوار تزئینی، دور ستون، شومینه، باربیکیو استفاده می‌شود. آجر نسوز در کف ساختمان از دیگر موارد کاربرد آجرنسوز است که جلوه‌ای زیبا به کفپوش ساختمان و نمای ورودی ساختمان می‌دهد و جذابیت آنرا چندین برابر می‌کند.

خرید آجر نما داخلی

آجر نما داخلی آذرخش

آجر نسوز کف

اجرنسوز به دلیل درصد پایین جذب آب و ضد آب بودن و همچنین به دلیل داشتن مقاومت زیاد در برابر سایش و فرسایش از موارد بسیار مهم جهت استفاده در کف ساختمان می‌باشد و این موجب زیبایی چند برابر در کف نیز می‌گردد.

استفاده از آجر نسوز کف در اماکنی همچون ورودی ساختمان، پارکینگ، پوشش پله، انبار، کف باغ، ویلا، حیاط و خانه قابل اجرا است.

کفپوش آجری آرام بخش و زیبا است و به دلیل اینکه متریال آجر از طبیعت به دست آمده است باعث می‌شود که مردم بصورت غریزی با آن ارتباط سریع برقرار کنند.

از مزایای دیگر کفپوش آجری نسوز بودن، سطح غیر لغزنده و تمیز کردن آسان آن می‌باشد. بهتر است در اجرای کفپوش آجری این نکته لحاظ گردد که زیر آجرهای کف سیستم گرمایشی تابشی قرار گیرد تا بطور مثبت گرم بماند.

آجر نسوز شومینه

امروزه در اکثر منازل و ساختمان‌ها شومینه وجود دارد. شومینه در دکوراسیون داخلی نقش مهمی را به نمایش می‌گذارد. از طرفی استفاده از آجر نسوز برای شومینه از لحاظ قیمتی نیز به صرفه‌تر از دیگر مصالح ساختمانی‌ست و آجر شاموتی و آجر نسوز قرمز برای اینکار مناسب می‌‎باشد.

آجرنسوز شومینه موجب می‌شود که دیوارها داغ نگردند و حرارت آتش موجب آسیب به دیوارهای کناری نشود. از طرفی مقاومت بالایی که آجرنسوز در برابر حرارت دارد موجب می‌شود که با حرارت شومینه تغییر رنگ ندهند.

آجر نسوز تا دمای 1200 درجه سانتیگراد بدون اینکه تغییری در آن ایجاد شود تحمل حرارت دارد؛ رنگ‌هایی مانند کرم، طلایی، خردلی و پرتقالی که به عنوان آجر شاموتی شناخته می‌شود که برای آجر شومینه مناسب است و موجب دکوراسیون شیک و مجلل برای ساختمان می‌شود.

آجر نسوز برای باربیکیو

آجر نسوز انگلیسی برای ساخت باربیکیو بسیار پرطرفدار است؛ آجر نسوز در مقابل حرارت بسیار مقاوم بوده و از مصالح ساختمانی بسیار مناسب برای ساخت ساختمان‌های نسوز می‌باشد؛ اگر می‌خواهید باربیکیو بسازید؛ آجر نسوز انگلیسی متریالی مناسب برای این مورد می‌باشد.

البته برای ساخت باربیکیو از آجر شاموتی نیز می‌توان استفاده کرد.

آجری نسوز برای تی وی وال

آجر نما برای پشت تلویزیون – آجر آذرخش

آجر نسوز برای دیوار چینی

از آجرنسوز برای ساختن دیوار حیاط و یا دیوار در قسمت‌های دیگر امکان استفاده می‌باشد. استفاده از آجر نسوز در دیوار موجب بالاتر شدن کیفیت دیوار می‌شود بویژه اگر دیوار داخل حیاط باشد، زیرا این نوع دیوار در برابر عوامل محیطی و بارندگی‌ها مقاوم‌تر هستند.

آجر شاموتی آذرخش AP126 و AP124 با ابعاد 64 *114*230 میلی‌متر برای دیوارچینی استفاده می‌شوند.

تعداد بازدید : 637 بازدید
تاریخ : 1402/12/14
شماره مطلب : 9376
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.