آجر نسوز با آجر معمولی چه تفاوت‌هایی دارد؟

دسته :
تفاوت آجر معمولی با آجر نسوز

آجر در ساختمان‌سازی بخشی جدانشدنی است و دو نوع آجر در بازار موجود است یکی آجر معمولی و دیگری آجر نسوز و هرکدام دارای ویژگی‌های خود می‌باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های هر یک و تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی را عنوان کنیم تا بتوانید گزینه مناسب خود را انتخاب کنید:

آجر نسوز به چه نوع آجری می‌گویند؟

اجر نسوز برتری‌های زیادی در مقایسه با آجر معمولی دارد؛ و در دو نوع آجر نسوز صنعتی (Refractory Brick) و آجر نسوز نما (Facade Fire brick) تولید می‌شود. از آجر نسوز نما در نمای داخلی، نمای خارجی، کف، باربیکیو، شومینه و حتی دیوارچینی در نوع با ضخامت بیشتر و از آجر نسوز صنعتی در ساخت تنور و کوره‌های صنعتی استفاده می‌شود.

آجر نسوز از خاک چینی (Kaolin) است و در دمای بالا از 1200 درجه تا 1500 درجه سانتی‌گراد عملیات پخت آن انجام می‌شود. خاک نسوز در ابتدا جهت تولید آجرنسوز آسیاب می‌شود تا خاکی نرم ایجاد گردد؛ زمان پخت آجر نسوز از دو ساعت تا سه روز با توجه به نوع کورۀ آن می‌باشد.

آجر نسوز و آجر معمولی چه تفاوت‌هایی دارند؟

این دو نوع آجر نسوز و معمولی از جهات مختلف زیر با یکدیگر تفاوت دارند:

  1. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در ترکیبات و مواد تشکیل دهنده
  2. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان تراکم
  3. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در شکل ظاهری
  4. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در طول عمر
  5. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان جذب رطوبت
  6. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان مقاومت در برابر حرارت
  7. تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان عایق بودن
  8. تفاوت کاربردی آجر نسوز و آجر معمولی

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در ترکیبات و مواد تشکیل دهنده

از مهمترین اختلاف آجر نسوز و آجر معمولی در مواد تشکیل دهنده آنها می‌باشد؛ در ترکیبات آجر معمولی از خاک رس معمولی و سطحی، سیلیس، منیزیم اکسید، آهک، آهن، آلومینیا و قلیا وجود دارد.

ترکیبات آجر نسوز شامل: خاک رس صنعتی با بیس کائولین و فلدسپات کائولین و مقادیر زیادی سیلیس، تیتانیوم اکسید، آلومینیا، آهن و سایر اکسیدهای فلزی است. وجود این مواد در آجر نسوز سبب تولید آجر متراکم‌تر و با کیفیت‌تر از آجر معمولی می‌شود.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان تراکم

تراکم آجر معمولی از آجر نسوز کمتر است و آجرنسوز به دلیل داشتن تراکم بالا در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بسیار بالاتری دارند.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در شکل ظاهری

آجر معمولی با آجر نسوز از لحاظ ظاهری نیز تفاوت‌هایی دارد؛ همانطور که می‌دانید آجر معمولی بیشتر زرد رنگ است و در رنگ‌های متنوع تولید نمی‌شود، در حالیکه آجر نسوز به دلیل داشتن خاک نسوز، مراحل تولید و پخت خاص خود در رنگ‌هایی مانند شاموتی، قرمز، مشکی، سفید، طوسی تولید می‌شود.

خاک نسوز آجر آذرخش

 رنگ‌بندی‌های متفاوت خاک نسوز

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در طول عمر

همانطور که عنوان شد آجرهای نسوز چگالی بالایی دارند و به دلیل پخته شدن در دمای بالا دارای مقاومت حرارتی بالا نیز هستند. چنانچه آجرها در شرایطی همچون ضربه یا خراش‌ قرار گیرند؛ آجر نسوز مقاومت بیشتری از آجر معمولی دارد.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان جذب رطوبت

آجر نسوز به دلیل داشتن تراکم بالاتر جذب رطوبت کمتر نیز دارد؛ اما آجر معمولی آب را به راحتی جذب می‌کند و بستر مناسبی برای رشد میکرو ارگانیسم‌هایی مانند قارچ و کپک و یخ زدگی آب بین آجر و افزایش وزن دیوار به دلیل جذب آب می‌باشد.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان مقاومت در برابر حرارت

دمای پخت آجر معمولی کمتر از 1000 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و درجه پخت آجرهای نسوز نما تا 1250 درجه سانتی‌گراد می‌باشد؛ و درجه پخت آجر نسوز صنعتی تا 1500 درجه سانتی گراد می‌باشد.

آجر نسوز حدوداً تا 1800 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود که آجر نسوز ایمنی ساختمان را در برابر آتش‌سوزی بسیار بالا ببرد.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در میزان عایق بودن

وقتی که دیوارچینی با آجر معمولی انجام می‌شود از متریال عایق سازی استفاده می‌شود؛ علت آن نیز عملکرد ضعیف آجر معمولی به عنوان عایق حرارتی می‌باشد. اما آجر نسوز به دلایل داشتن تراکم بالا و نحوه پختش عملکرد مناسبی به عنوان عایق حرارتی دارد؛ و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

با این احتساب متوجه می‌شویم که چنانچه دنبال محصولی هستید که در دمای بالا مقاومت بیشتری داشته باشد و عایق حرارتی مناسبی باشد تا از اتلاف انرژی جلوگیری کند و در نهایت موجب صرفه جویی اقتصادی شود، آجر نسوز نما گزینه مناسب‌تری است.

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در نصب

آجر نسوز و آجر معمولی در نصب نیز تفاوت‌هایی دارند و آجر معمولی به روش سنتی نصب گردیده و نیازی به داشتن مواد خاص ندارد اما آجرهای نسوز با دقت زیاد و توسط افراد متخصص و آموزش دیده نصب می‌شوند و همچنین برای نصب آن پودر بندکشی مخصوص مورد نیاز است اما سخت‌تر بودن نصب آجرهای نسوز موجب افزایش مقاومت آن در مقابل آب و حرارت می‌شود.

تفاوت کاربردهای آجر نسوز و آجر معمولی

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی از نظر کاربرد هم فراوان است آجر معمولی با توجه به اینکه دارای ویژگی‌های محدودی است صرفاً برای دیوار چینی و مصارف ساخت معمولی استفاده می‌شود؛ که در حالیست که آجر نسوز دارای کاربردهای بیشتری است از جمله:

اجرای نمای بیرونی ساختمان با آجر نسوز:

نمای هر ساختمانی هویت آن ساختمان را نشان می‌دهد و هنگام مراجعه به هر ساختمان، اولین چیزی که جلب توجه می‌کند نمای ساختمان است به همین علت کارفرمایان توجه خاصی به نمای ساختمان دارند.

آجر نسوز نما در رنگ‌ها و ابعاد متفاوت تولید می‌شوند و انتخاب مناسبی جهت جلوه بخشیدن به نمای ساختمان هستند و با توجه به ویژگی‌های گفته شده و مقاومتی که در برابر رطوبت و حرارت دارند این نوع آجرها نسبت به آجر معمولی طول عمر بیشتری دارند به همین علت این نوع آجرها در طی سالیان زیبایی خود را حفظ می‌کنند.

ویژگی مهم دیگر آجرنسوز که در بالا نیز عنوان شد، خاصیت عایق حرارتی بودن این نوع آجرها می‌باشد، آجرنسوز مانع از اتلاف انرژی و خرج گرما در فصول سرد از ساختمان به بیرون و ورود گرما در فصول گرم به داخل ساختمان می‌شود؛ و این موجب کاهش هزینه‌ها نیز در طول زمان می‌شود.

آجر نسوز نما آذرخش

اجرای نمای بیرونی ساختمان با آجر نسوز نمای آذرخش

دکوراسیون و نمای داخلی ساختمان با آجر نسوز:

همانطور که گفته شد آجرهای نسوز دارای تنوع رنگ‌بندی و ابعاد هستند و زیبایی خاصی دارند؛ هر چند هم که برای طراحی نمای داخلی و دکوراسیون مشکل‌پسند باشید با توجه به این همه تنوع می‌توانید آجر مناسب را پیدا کنید. از طرفی آجر نسوز به دلیل مقاومتی که در برابر حرارت دارد برای طراحی شومینه و باربیکیو نیز استفاده می‌شود.
از انواع آجرهایی که برای نمای داخلی ساختمان استفاده می‌شود آجر نسوز نما آنتیک می‌باشد.

دیوارچینی با آجر نسوز:

در انواع آجرهای نسوز نوع ضخیم نیز وجود دارد مانند آجر AP126 آذرخش که دارای ضخامت 6.4 سانتی‌متر است و برای اجرای دیوارچینی مناسب است و با توجه به ویژگی‌هایی که آجرنسوز دارد دیوارچینی با این نوع آجر همواره بسیار با کیفیت‌تر از دیوارچینی با آجر معمولی می‌باشد و اگر جنبه دکوراسیونی نیز داشته باشد در داخل ساختمان زیبایی خاصی به نمای داخلی ساختمان می‌دهد.

اجرای کف با آجر نسوز:

آجر نسوز نما دارای مقاومت بالای فشاری و خمشی می‌باشد؛ و برای اجرای کف حیاط و کف پارکینگ نیز مناسب و بدون اینکه دچار آسیب شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آجرهای نسوز نما با توجه به داشتن مقاومت بالا، عمر ساختمان شما را افزایش می‌دهند.

جمع‌بندی

اجر نسوز نسبت به آجر معمولی برتری‌های مهمی از جمله تراکم بالاتر، میزان جذب آب کمتر، تنوع بیشتر در رنگ‌بندی و ابعاد، طول عمر بیشتر و حفظ زیبایی در طول زمان، مقاوم در برابر حرارت، ایمنی بیشتر در زمان آتش سوزی، عایق حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی را دارد.

تعداد بازدید : 158 بازدید
تاریخ : 1403/04/17
شماره مطلب : 12166
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.