آجر رستیک و سبک زیبای رستیک در معماری

دسته :
آجر رستیک و سبک زیبای رستیک در معماری

با آجر رستیک تا چه اندازه آشنایی دارید؟ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های بیشتری در مورد این آجر زیبا و سبک رستیک در معماری آشنا شوید.

آجر رستیک از محبوب‌ترین آجرها برای استفاده در نما و دکوراسیون داخلی است. این آجر با توجه به ظاهری منحصر به فرد، قابلیت استفاده در سبک‌های متنوع معماری مانند رستیک را دارد و با آن می‌توان جذابیت بصری بسیاری را خلق کردبا توجه به تنوع بیشمار آن در طرح، رنگ و ابعاد، پاسخگوی هر سلیقه‌ای باشد.

پیش از پرداختن به این آجر پرطرفدار، مطلب را با سبک معماری رستیک آغاز می‌کنیم.

سبک رستیک در دکوراسیون داخلی

احتمالا مدتهاست که در بحث‌های مربوط به دکوراسیون داخلی بارها کلمه رستیک (Rustic) را شنیده‌اید. این کلمه به معنای روستایی است و دلیل نامگذاری آن شباهت به سادگی زندگی و خانه‌های روستایی و دوری آنها از هرگونه زرق و برق و تجملات است.

اما این مفهم به تنهایی بیان‌کننده تمامی عناصر کلیدی آن نیست و دکوراسیونی که امروزه با سبک رستیک طراحی می‌شود با خانه‌های روستایی که در ذهنتان است، تفاوت‌های بسیاری دارد.

آجر رستیک و سبک رستیک در معماری داخلی چارچوب سبک رستیک بر اساس ساده‌زیستی، استفاده از مولفه‌های طبیعی در طراحی، دوری از هرگونه تجملات و توجه به جزئیات و مهمترین مورد، استفاده از متریالی‌های بومی منطقه‌ای که خانه در آن واقع شده است. این سبک که از کشورهای غربی به دنیای معماری وارد شده است، تداعی‌کننده قدمت است و با الهام از طبیعت، زیباترین حالت آن را به تصویر می‌کشد.

در گذشته رستیک شیوه‌ای از سنگ‌تراشی بود اما رفته رفته مفهوم اولیه خود را از دست داد و به سبکی محبوب در معماری تبدیل شد. شاید استفاده بسیار از سنگ در آن نیز به همین علت باشد. متریال‌هایی که در آن بسیار به چشم می‌خورد، آجر، سنگ و چوب است. چرا که هیچ چیز دیگری به اندازه اینها حس و حالی طبیعی را با خود به همراه نمی‌آورد. با استفاده از این مصالح پدید آوردن فضایی گرم و دلنشین کاری ساده است.

تمام تلاش سبک رستیک این است که انسان را بیشتر از همیشه به طبیعت نزدیک کند و از این رو المان‌های طبیعی را همانطور که هستند و با کمترین میزان دخالت او به صورت خام به کار می‌برد و از آن دسته سبک‌های جذاب معماری است که با هزینه‌ای به مراتب کمتر از سایر شیوه‌ها اجرا می‌شود.

در گذشته سبک رستیک بسیار پرطرفدار بود اما پس از دوره‌ای افول، این سالها مجددا محبوبیت بسیاری پیدا کرده و شاهد نمونه‌های بسیاری از آن در هر منطقه و شهر و کشوری هستیم. اما سوالی که پیش می‌آید این است که در دنیای امروز انسان چرا به آن بازگشت و تا این اندازه محبوب شد؟

 از مهمترین دلایل آن می‌توان به دغدغه‌های پیچیده انسان امروزی در دنیای مدرن شهرنشینی اشاره کرد که مانعی بزرگ برای حضور پررنگ او در طبیعت و گذراندن اوقات فراغتش در جوار المان‌های طبیعی محیط است. از این رو انسان پیشرفته باید پاسخگوی میل و گرایش درونی خود به طبیعت باشد و چه کاری بهتر از این که هر آن چیزی که یادآور طبیعت است را به محیط خانه خود بیاورد و زمانی را کنار آنها بگذراند.

با این کار دریافت انرژی بینظیر متریال‌هایی چون آجر و چوب به سادگی امکان‌پذیر می‌شود. در واقع انسان با مهمان کردن سبک رستیک به محیط شخصی خود حال و هوایی دوست‌داشتنی را هر چقدر اندک و در مقیاس کوچکتر به حال خود گره می‌زند.

استفاده از آجر رستیک در دکوراسیون داخلی

عناصر کلیدی سبک رستیک

بر خلاف تصور برخی، پیاده‌سازی این سبک تنها با به کار بردن تخته‌های چوبی، آجر رستیک، متریال سنگ و صنایع دستی بسیار ساده تکمیل نمی‌شود بلکه نیازمند به کار بردن عناصر کلیدی دیگری است که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

چوب‌های طبیعی و خام

از مهمترین آیتم‌ها برای پیاده‌سازی سبک رستیک، استفاده از چوب طبیعی با همان رنگ و جایگزین کردن آن با نمونه‌های مصنوعی است. چرا که طبیعت و اصالت چوب مورد توجه است و تا حد ممکن بدون پرداخت و تنها با پوششی مات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این سبک چوب را می‌توان در کاربردهای متنوعی از کف و مبلمان گرفته تا سقف به کار برد. سبدهای چوبی نیز گزینه مناسبی برای نظم بخشیدن به وسایل و جلوگیری از شلوغی است.

استفاده از چوب خام و آجر رستیک در سبک رستیک چوب در این سبک از مهمترین عناصر است چون با خاصیت گرمابخشی خود احساس صمیمیتی که باید در یک فضای ساده و در عین حال زیبا در جریان باشد را به بهترین شکل ممکن به فضا انتقال می‌دهد.

وسایل دست‌ساز

صنایع دستی همیشه در تمامی سبک‌های معماری مورد استقبال هستند و جلوه خاصی را به دکوراسیون داخلی می‌بخشند. اما در سبک رستیک المان‌های دست‌ساز خاص و منحصر به فرد از ملزومات آن است و هنر ارزشمند دست باید با ظرافت تمام نقش‌آفرینی کند و سادگی و در عین حال زیبایی یک خانه بدون تجملات را به رخ بکشد.

آجر رستیک و آشپزخانه به سبک رستیک

بافت‌های متفاوت

با نگاهی گذرا بر هر تصویری از سبک رستیک متوجه تنوع بافت در آن می‌شوید. چرا که به کار بردن عناصر طبیعی اهمیت بسزایی دارد و در آن مواد طبیعی بسیاری به کار برده می‌شود. در یک خانه با سبک رستیک ممکن است آجر، پارچه‌های مختلف با بافت‌های متفاوت، سنگ و… را یکجا کنار هم ببینید و تعجب کنید اما باید بدانید این امر از ویژگی‌های متمایز این سبک است.

نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که با وجود به کار بردن بافت‌های متفاوت نباید هیچ‌گونه شلوغی پدید آید.

سادگی

در یک خانه به سبک رستیک همه چیز ساده است. نگاهی به عکس زیر بیاندازید. با یک نگاه می‌توان از سادگی و در عین حال زیبایی آن لذت برد. تمامی تمرکز این سبک بر سادگی و به کار بردن متریال‌هایی است که استفاده می‌شود نه طراحی‌های پیچیده و شلوغ آنها. ازین رو در رستیک سادگی حرف اول را می‌زند.

برای مثال در صورت استفاده از پارچه بهتر است از پارچه‌هایی استفاده کنید که ساده و بدون رنگ و نقش و نگار هستند.

سادگی در این سبک معماری تا اندازه‌ای مهم است که حتی با به کار بردن فلز در آن بهتر است از نمونه‌های مات استفاده شود چون در آن جای هیچگونه زرق و برق و درخشندگی نیست.

آجر رستیک و سبک رستیک در معماری

آجر رستیک

آجر رستیک متریالی خاص و منحصر به فرد است و همین ویژگی بیش از هر چیز دیگری آن را با طبیعت پیوند می‌زند. از این رو با توجه به مطالبی که تا اینجا بیان شد، از بهترین گزینه‌ها برای پیاده‌سازی سبک رستیک در معماری استفاده از این آجر جذاب است.

اگر با دقت به جزئیات آن توجه کنید سطح آجر رستیک مانند آجرهای دیگر صیقلی نیست و بافت و ظاهر متفاوت این متریال آن را از سایر آجرها متمایز کرده است. به همین دلیل در میان انبوهی از آجرها به سادگی می‌توان آن را تشخیص داد.

استفاده از آجر رستیک آذرخش در نما ساختمان

در مجموعه آذرخش آجرهای رستیک در ابعاد، طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود و به همین دلیل جهت اجرای سبک‌های مختلف می‌توانید از آنها استفاده کنید. با آذرخش می‌توانید آجرهای رستیکی داشته باشید که در کوچکترین جزئیات نیز با هم تفاوت دارند چرا که هیچ دو آجر رستیکی را دقیقا شبیه به هم پیدا نمی‌کنید.

اگر شما نیز مایلید حس و حالی طبیعی را کنار خود مهمان کنید، آجر رستیک را در دکوراسیون داخلی، نما ساختمان، محوطه فضای باز و… به کار ببرید و با لمس آن و با اتصال به طبیعت، انرژی بینظیر آن را دریافت کنید.

استفاده از آجر رستیک آذرخش در دکوراسیون داخلی

جمع‌بندی

در این مطلب به آجر رستیک و سبک معماری رستیک پرداختیم. با رعایت اصولی مهم و در عین حال ساده می‌توانیم آن را در خانه، محل کار و یا هر مکانی که علاقه داریم آن را اجرا کنیم. به این اصول پیشتر پرداخته شد. یکی از متریال‌هایی که در سبک معماری رستیک استفاده می‌شود، آجر است. آجر رستیک به دلیل ظاهری منحصر به فرد با طبیعت پیوند دارد و با به کار بردن آن در دکوراسیون داخلی می‌توان از سبک‌های متنوع از جمله سبک ساده و دوست‌داشتنی رستیک نهایت لذت را برد.

برای خرید این آجر زیبا به این بخش بروید و تجربه خریدی لذت‌بخش را برای خود رقم بزنید.

تعداد بازدید : 1,042 بازدید
تاریخ : 1402/05/19
شماره مطلب : 7420
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.