چرا آجر متریال محبوب طرفداران محیط زیست است؟

دسته :
چرا آجر متریال محبوب طرفداران محیط زیست است؟

آجر از آن دسته مصالحی است که در جذب هر فردی با هر سلیقه‌ای بسیار موفق عمل کرده است. این متریال بینظیر با ویژگی‌های منحصر به فرد خود نظرات مثبت طرفداران محیط زیست را نیز به خود جلب کرده است. در واقع آجر از نخستین انتخاب‌های این افراد است.

در صورتی که به دنبال یافتن دلایل این علاقه‌مندی هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و پاسخ سوالات خود پیرامون آن را دریافت کنید.

ساخت آجر از مواد طبیعی

عنصر اصلی آجر خاک است که از فراوانترین مواد در طبیعت است. به همین دلیل پروسه تبدیل خاک به آجر می‌‌تواند در زمانی کوتاه و با موادی در دسترس امکان‌پذیر باشد.

نما آجری با آجر نسوز نما آذرخش

عایق بودن آجر

ساختمان‌هایی که در آنها آجر به کار رفته از جهت میزان مصرف انرژی، بهره وری بالایی دارند. همان طور که پیش‌تر در مقاله تاثیر نماهای آجری بر کاهش مصرف انرژی بیان شد، آجر ویژگی‌ “جرم حرارتی” را دارا است. این ویژگی به معنای توانایی یک ماده سنگین و متراکم در ذخیره گرما و سپس آزاد کردن تدریجی آن است.

به دلیل همین ویژگی، آجر خاصیت عایق بودن را دارا می‌باشد. به دلیل جرم حرارتی، آجر این قابلیت را دارا می‌باشد که در روزهای گرم تابستان گرما را به دام بیندازد و خانه را خنک نگه دارد. همچنین در روزهای سرد نیز دقیقا عملکردی مشابه ایفا کند و خانه را گرم نگه دارد. بنابراین با استفاده از یک دیوار آجری نیز می‌توان از نوسانات دمای خارج جلوگیری کرد.

قابلیت بازیافت آجر

آجرها به دلیل استحکام ذاتی که دارند می‌توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند. در بازسازی ساختمان‌ها، به سادگی می‌توان آجر را مجددا مورد استفاده قرار داد و حتی از باقی مانده‌های آن محصولات جدیدی تولید کرد.

آجر قابلیت بازیافت دارد

بی‌نیاز بودن آجر به مواد شیمیایی

آجرها به دلیل استحکام بالایی که دارند، با گذشت زمانی طولانی به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا می‌کنند و تمام آنچه که برای نگهداری آجر نیاز است، تمیز کردن چند وقت یک بار آن است که حتی با آب و بدون مواد ضد عفونی کننده هم امکان‌پذیر است.

آجر به دلیل دارا بودن خواصی متمایز از سایر مصالح از رنگ‌آمیزی و موادی برای ضد آب بودن بی‌نیاز هستند. بقایای بناهای آجری هزاران سال پیش به خوبی گواه روشنی بر این امر است.

تولید حداقل زباله

آجرها محصولات پایداری هستند که در پروسه تولید بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و جالب اینجاست هیچ پسماندی از آنها باقی نمی‌ماند و به این طریق به محیط زیست هیچ نوع صدمه‌ای وارد نمی‌کنند.

منبع: www.Pgbricks.com

تعداد بازدید : 37 بازدید
تاریخ : 1399/11/25
شماره مطلب : 6283
Share it
پرسش و پاسخ تکمیلی

نظرتان برای ما مهم است آن را با ما در میان بگذارید