اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی در خصوص نماهای شهری

دسته :
مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی که در سال 1389 برگزار شد اعلام نمودند که به ‌منظور رعایت نمادهای ایرانی ـ اسلامی در ساخت بناها و ساختمان‌های شهر تهران، افرادی که در نمای ساختمان خود از آجر استفاده کنند، می‌توانند از ۵ درصد تخفیف عوارض شهرداری بهره‌مند شوند.

مهدی چمران افزود: به ‌منظور جلوگیری از اشاعه نمادهای وارداتی در نمای ساختمان‌ها، از سازندگانی که از نماهای کامپوزیت و شیشه‌ای استفاده کنند، عوارض شهرداری بیشتری دریافت خواهد شد. وی در ادامه با اشاره به نگرانی‌های شورای اسلامی شهر تهران در بی‌هویتی این کلانشهر افزود: برای افرادی که در ساخت ساختمان‌ها از نمادهای ایرانی اسلامی استفاده می‌کنند، مشوق‌هایی در نظر گرفته خواهد شد تا هویت ایرانی و اسلامی کشورمان پایدار و پابرجا بماند. این در حالی است که پیش از این معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در اختتامیه نخستین همایش نمای ساختمان و سیمای شهر، اختصاص تخفیف عوارض شهرسازی به بناهایی با معماری اسلامی را از برنامه‌های آتی شهرداری تهران عنوان کرده بود. هیربد معصومی با اشاره به اقدامات شهرداری در ارتقای کیفیت سیمای شهر افزوده بود: حفظ و احیای هویت اسلامی و ایرانی در معماری و شهرسازی از جمله رویکردهای شهرداری تهران است که در همین راستا با هدف حمایت از شکل‌گیری الگوی معماری اسلامی به بناهایی با این معماری، تخفیف در عوارض شهرسازی تعلق می‌گیرد.

رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه محدودیت‌هایی برای استفاده از کامپوزیت در نماهای ساختمان‌های مسکونی ایجاد می‌شود گفت: همچنین سیاست‌های تشویقی برای استفاده از مصالح ایرانی همچون آجر پیش‌‌بینی شده است.


مهدی چمران با اشاره به بررسی طرح الزام شهرداری به رعایت اصول معماری ایرانی اسلامی و منظر ساختمان‌های شهری در جلسه علنی این هفته شورای اسلامی شهر تهران گفت: در این طرح به چند نکته تاکید شده از جمله مصالحی که در ساختمان‌های شهری بکار می‌روند. متاسفانه شاهد بکارگیری بی‌رویه مصالحی همچون کامپوزیت در خانه‌های مسکونی هستیم.

کامپوزیت‌های آلومینیومی در ساختمان‌های اداری – تجاری و کارخانه‌ها کاربرد دارند اما کارایی برای منازل مسکونی ندارند و با نظام هندسی معماری و هویتی معماری ما در تضادند. بنابراین نباید در واحدهای مسکونی بزرگ و یا کوچک بکار گرفته شوند. همچنین برای کمتر استفاده شدن این مصالح در ساختمان‌های دیگر نیز عوارضی برای آن تعریف شده است.

برای کاربرد بیشتر مصالحی که با معماری ایرانی اسلامی همخوانی داشته باشد مانند آجر تخفیفی در عوارض پیش‌بینی شده است

وی ادامه داد: برای کاربرد بیشتر مصالحی که با معماری خود ما همخوانی داشته باشد مانند آجر تخفیفی در عوارض پیش‌بینی شده و یا سیاست‌های تشویقی تعریف می‌شود. مردم نیز از این مصالح استقبال می‌کنند زیرا برخلاف کامپوزیت‌هایی که لبه‌هایشان کج و ماوج می‌شود و مشکلات زیادی را به همراه دارد و نمای نامناسبی برای فضای شهری ایجاد کرده شکل زیباتری به شهر می‌دهد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به بخش‌های دیگر این طرح گفت: در حال حاضر بعد از نهایی شدن ساخت‌وسازها بر روی نماهای ساختمان‌ها هر کاری انجام می‌شود، از نصب کولر گازی و آبی گرفته تا کانال‌های عجیب و غریب که تاثیرات بدی در فضای شهری می‌گذارد. وی با تاکید بر اینکه این موضوع پیش از این نیز طی بخشنامه‌هایی ممنوع شده بود، افزود: در طرح معماری ایرانی – اسلامی بر موضوع نظارت بر ساختمان‌ها پس از صدور پروانه کار تاکید شده است.

تعداد بازدید : 1,354 بازدید
تاریخ : 1389/08/10
شماره مطلب : 1
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.