اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی در خصوص نماهای شهری

دسته :
مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی که در سال 1389 برگذار شد اعلام نموداند که به ‌منظور رعایت نمادهای ایرانی ـ اسلامی در ساخت بناها و ساختمان‌های شهر تهران ، افرادی که در نمای ساختمان خود از آجر استفاده کنند، می‌توانند از ۵ درصد تخفیف عوارض شهرداری بهره‌مند شوند.

مهدی چمران افزود : به ‌منظور جلوگیری از اشاعه نمادهای وارداتی در نمای ساختمان‌ها ، از سازندگانی که از نماهای کامپوزیت و شیشه‌ای استفاده کنند ، عوارض شهرداری بیشتری دریافت خواهد شد . وی در ادامه با اشاره به نگرانی‌های شورای اسلامی شهر تهران در بی‌هویتی این کلانشهر افزود : برای افرادی که در ساخت ساختمان‌ها از نمادهای ایرانی اسلامی استفاده می‌کنند، مشوق‌هایی در نظر گرفته خواهد شد تا هویت ایرانی و اسلامی کشورمان پایدار و پابرجا بماند . این در حالی است که پیش از این معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در اختتامیه نخستین همایش نمای ساختمان و سیمای شهر، اختصاص تخفیف عوارض شهرسازی به بناهایی با معماری اسلامی را از برنامه‌های آتی شهرداری تهران عنوان کرده بود . هیربد معصومی با اشاره به اقدامات شهرداری در ارتقای کیفیت سیمای شهر افزوده بود: حفظ و احیای هویت اسلامی و ایرانی در معماری و شهرسازی از جمله رویکردهای شهرداری تهران است که در همین راستا با هدف حمایت از شکل‌گیری الگوی معماری اسلامی به بناهایی با این معماری ، تخفیف در عوارض شهرسازی تعلق می‌گیرد.

رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه محدودیتهای برای استفاده از کامپوزیت در نماهای ساختمان‌های مسکونی ایجاد می شود گفت: همچنین سیاست‌های تشویقی برای استفاده از مصالح ایرانی همچون آجر پیش‌ بینی شده است .


مهدی چمران با اشاره به بررسی طرح الزام شهرداری به رعایت اصول معماری ایرانی اسلامی و منظر ساختمانهای شهری در جلسه علنی این هفته شورای اسلامی شهر تهران گفت: در این طرح به چند نکته تاکید شده از جمله مصالحی که در ساختمانهای شهری بکار می روند. متاسفانه شاهد بکارگیری بی رویه مصالحی همچون کامپوزیت در خانه های مسکونی هستیم .

کامپوزیت های آلومینیومی در ساختمانهای اداری – تجاری و کارخانه ها کاربرد دارند اما کارایی برای منازل مسکونی ندارند و با نظام هندسی معماری و هویتی معماری ما در تضادند. بنابراین نباید در واحدهای مسکونی بزرگ و یا کوچک بکار گرفته شوند. همچنین برای کمتر استفاده شدن این مصالح در ساختمانهای دیگر نیز عوارضی برای آن تعریف شده است .

برای کاربرد بیشتر مصالحی که با معماری ایرانی اسلامی همخوانی داشته باشد مانند آجر تخفیفی در عوارض پیش‌بینی شده است

وی ادامه داد: برای کاربرد بیشتر مصالحی که با معماری خود ما همخوانی داشته باشد مانند آجر تخفیفی در عوارض پیش بینی شده و یا سیاست های تشویقی تعریف می شود. مردم نیز از این مصالح استقبال می کنند زیرا برخلاف کامپوزیت هایی که لبه هایشان کچ و ماوج می شود و مشکلات زیادی را به همراه دارد و نمای نامناسبی برای فضای شهری ایجاد کرده شکل زیباتری به شهر می دهد .

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به بخش های دیگر این طرح گفت: در حال حاضر بعد از نهایی شدن ساخت و سازها بر روی نماهای ساختمانها هر کاری انجام می شود، از نصب کولر گازی و آبی گرفته تا کانال های عجیب و غریب که تاثیرات بدی در فضای شهری می‌گذارد. وی با تاکید بر اینکه این موضوع پیش از این نیز طی بخشنامه هایی ممنوع شده بود، افزود: در طرح معماری ایرانی- اسلامی بر موضوع نظارت بر ساختمان ها پس از صدور پروانه کار تاکید شده است .

تعداد بازدید : 1,187 بازدید
تاریخ : 1389/08/10
شماره مطلب : 1
Share it
برچسب ها:
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات را با ما در میان بگذارید.