مزایای اجرای آجر نما مشبک چیست؟

دسته :
نما آجری مشبک

استفاده از آجر نما امروزه با توجه به قوانینی که در حوزه شهرسازی و اجرای نما در ایران تصویب شده است، کاربرد زیادی پیدا کرده و الزامی شده است؛ و البته ناگفته نماند که استفاده از اجر نما نسوز مزایای زیادی نیز به همراه دارد؛ و به مواردی از جمله افزایش استحکام و طول عمر مفید ساختمان و زیبایی چشمگیر آجرنما و عایق حرارتی آجر نما نسوز می‌توان اشاره نمود.

روش‌های طراحی و اجرای آجر نسوز نما متعدد است و ما در این مقاله می‌خواهیم به نمای آجری مشبک و چیدمان مشبک آجر به همراه بیان امتیازات این نوع روش اجرای آجر نسوز نما اشاره کنیم:

آجر چینی مشبک چیست؟

منظور از آجر چینی مشبک این است که هنگام ساخت، یک لایه اضافی جهت نمایش نمای مشبک برای ساختمان ایجاد گردد؛ و این بدین معنی‌ست که در هنگام اجرای نمای مشبک محفظه‌ای تهویه‌دار برای نمای بیرون ساختمان ایجاد می‌گردد.

آجر چینی مشبک در کشورهای غربی بسیار پرطرفدار است؛ و با توجه به مزایای فروانی که این نوع آجرچینی دارد در کشورهای دیگر از جمله ایران نیز این روش به وفور پیاده سازی می‌شود.

در آجر نما مشبک فقط صحبت از زیبایی این نوع آجر چینی نیست بلکه این روش مزایای زیادی برای ساختمان نیز به ارمغان می‌آورد.

نما با آجر فاصله گذاری شده

مزایای آجر چینی مشبک

1. افزایش تابش نور خورشید در ساختمان

نمای آجری مشبک امکان کنترل و افزایش تابش نور خورشید در داخل ساختمان را فراهم می‌سازد و موجب سلامتی بیشتر افراد ساکن ساختمان و بهره‌برداری لازم از انرژی نور خورشید می‌گردد؛ و از طرفی زیبایی و نور پردازی را در داخل ساختمان به همراه دارد.

2. کنترل نور داخلی ساختمان

نور خورشید نباید بصورت مستقیم و خیلی زیاد به داخل ساختمان بتابد زیرا که تابش بیش از حد نور خورشید به داخل ساختمان و در معرض نور خورشید بصورت مداوم قرار گرفتن می‌تواند مضر باشد اگر از نمای شیشه‌ای برای نمای ساختمان استفاده شود موجب می‌گردد فضای داخلی ساختمان در طول روز بیش از اندازه لازم روش شود که با اجرای نما آجری مشبک در قسمت‌های خاص ساختمان موجب کنترل میزان ورودی نور ساختمان می‌شود.

3. ایجاد خنک کننده طبیعی

به شکل سنتی در جاهایی که گرمای شدید است کاربرد نمای آجری و مشبک بیشتر نیز می‌شود؛ زیرا در سیستم نمای آجری مشبک امکان جریان هوا وجود دارد که موجب خنک شدن ساختمان می‌شود. این نوع نمای آجری از گرم شدن دیواره ساختمان در برابر نور غیر قابل تغییر خورشید در طول روز می‌کاهد و موجب صرفه جویی در مصرف انرژی برای ایجاد تهویه مناسب و سرمایش لازم می‌شود.

4. تنظیم جریان هوا

از موارد خیلی مهم جهت طراحی سازه ساختمانی، ایجاد سازه‌ای مقاوم در برابر باد بویژه بادها و طوفان‌های شدید می‌باشد به گونه‌ای که باید از ساکنان و اجسام معلق آن در زمان وزش این نوع بادها محافظت لازم انجام شود.

این نوع نمای آجری مشبک موجب هدایت وزش باد و انتقال آن به بخش‌های مختلف سازه و کنترل آن می‌شود.

اجرای نمای آجری مشبک

5. مسدود کردن صدا

صداهایی که از بیرون خانه‌های مناطق شهری پر رفت و آمد به داخل ساختمان نفوذ می‌کند، آرامش داخل خانه را بر هم می‌زند و اجرای نمای مشبک علاوه بر محافظت از ساختمان در برابر وزش شدید باد، حرارت و تابش مستقیم خورشید با توجه به اینکه لایه‌ای را به ساختمان اضافه می‌کند موجب مسدود شدن صدا می‌شود و مانع از انتقال بخشی از صدا به داخل آن می‌شود.

6. ایجاد حریم خصوصی با کیفیت بالاتر

در بسیاری از شهرها خانه‎‌ها را نزدیک به هم می‌سازند و این موجب تداخل حریم خصوصی افراد با یکدیگر می‌شود که پانل‌های نما آجری مشبک تا حد زیادی این تداخل را مسدود کرده و موجب از بین رفتن دید مستقیم همسایگان مجاور ساختمان می‌شود.

7. جلوگیری از تجمع رطوبت زیاد داخل ساختمان

این روش چینش نما مانع از تجمع رطوبت در داخل ساختمان نیز می‌شود.

روش‌ اجرای آجر نما مشبک چگونه است ؟

از روش‌های رایج جهت آجر چینی مشبک نوع جناغی می‌باشد که در آن آجرها با زاویه 90 درجه و عمودی روی هم قرار می‌گیرند.

 

سخن پایانی

اجرای نمای مشبک ساختمان همانطور که در بالا عنوان شد مزایای بسیاری را در بر دارد و علاوه بر زیبایی چشمگیری که دارد موجب کنترل نور، حرارت، رطوبت، صدا می‌شود.

روش اجرای آجرنما مشبک امروز در اقصی نقاط دنیا از غرب تا شرق در حال اجرا است.

تعداد بازدید : 131 بازدید
تاریخ : 1403/03/05
شماره مطلب : 11123
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.