نحوه بندکشی آجر نما + ویدیو

دسته :
بندکشی آجر نما

بندکشی آجر برای زیبایی آجر نمای ساختمان اهمیت دارد. آجر نما در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود؛ و برای نمای داخلی و خارجی ساختمان طرح بی‌نظیری را ایجاد می‌کند. اما بند آجرنما نیز در تکمیل این زیبایی نقش خود را دارد ما در این مقاله با نحوه بندکشی آجر نما و اطلاعات کلی در این خصوص آشنا می‌شویم.

بندکشی آجر چیست؟

ملات بندکشی آجرنما ملاتی‌ست که در حد فاصل بین آجرها قرار می‌گیرد. مواد تشکیل دهنده ملات بندکشی آجرنما متشکل از سنگدانه‌های مناسب، پلیمرهای پودری، سیمان، غلیظ کننده و افزودنی‌های شیمیایی مجاز می‌باشد که این مواد با آب ترکیب شده و مخلوطی چسبناکی ایجاد می‌شود.

با این مخلوط درزهای خالی بین آجرها با استفاده از ابزار بندکشی آجر که شامل قلم بندکشی اجر یا دستگاه مخصوص بندکشی آجرنما است پر می‌شود؛ بندکشی دیوار آجری موجب استحکام و چسبندگی بیشتر آجرنما به سطح کار می‌شود و از طرفی نما آجری زیباتر شده و حفاظت بیشتر از آن می‌شود.

قلم بندکشی آجر

انواع ملات بند کشی آجر

ملات بندکشی آجرنما با درنظر گرفتن کاربردی که دارد انتخاب می‌شود در زیر دو نوع ملات که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را بررسی می‌کنیم:

 1. ملات دوغاب (ماسه و سیمان)
 2. پودر بندکشی آجرنما

مزایای پودر بندکشی آجرنما

 1. کیفیت و سرعت بالاتر با پودر بندکشی نسبت به دیگر مصالح بندکشی
 2. تولید در رنگ‌های متنوع برای زیبایی و همخوانی بیشتر با آجر نما
 3. استحکام و چسبندگی بیشتر آجرنما به دیوار
 4. مانع از نفوذ آب به سطح زیرین آجر
 5. جلوگیری از تخریب و افتادن آجرنما در طی سالیان
 6. دارای خاصیت چسبندگی و انعطاف پذیری
 7. جلوگیری از ترک خوردگی درزهای آجرنما و خواص ضد شوره هستند.
 8. عدم انقباض

پودر بندکشی آجرنما چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

نحوه بندکشی آجر نما

رنگ پودر بندکشی آجرنما:

پودر بندکشی در رنگ‌های سفید، مشکی، زرد، قهوه‌ای و … برای بکارگیری در کنار آجرنما و سنگ نما تولید می‌شود.

مقاومت پودر بندکشی :

پودر بندکشی آجرنما مقاومت مناسبی در مقابل رطوبت محیط و آب‌های نزولی دارد و در سایر مصالح بندکشی یا ملات بندکشی آجرنما احتمال انقباض یا ترک وجود دارد اما در پودر بندکشی چنین اتفاقی نمی‌افتد.

طول بندکشی آجرنما:

طول بندکشی آجر نما بین 8 تا 20 میلی‌متر می‌باشد؛ قطر سنگدانه‌ها نیز نباید بیشتر از 1 میلی‌متر شود و سیمانی که در آن بکار رفته است باید 400 کیلوگرم در متر مکعب باشد.

تهیه ملات بند کشی آجرنما

جهت تهیه ملات، پودر بندکشی را 15% آن، آب اضافه کنید تا به شکل خمیری شود؛ مدت 7 تا 15 دقیقه به خمیر فرصت داده می‌شود که برای استفاده آمادگی پیدا کند و تا مدت زمان دو ساعت از زمان تهیه، خمیر بندکشی قابل استفاده است و بعد از دو ساعت ملات سفت شده و قابل استفاده نیست.

نحوه بندکشی آجر نما نسوز، دکوراتیو و سنتی

جهت شروع ابتدا قلم را برداشته و به میزان مناسب ملات روی آن بریزید، سپس آنرا بین فاصله دو آجر فرو برید؛ در بندکشی آجرنما ابتدا بندهای افقی و سپس بندهای عمودی را بندکشی کنید؛ در انتها نیز با یک فرچه پلاستیکی ملات باقی ‌مانده روی آجرنما پاکسازی می‌شود.

در بندکشی آجر نسوز نما، ملات بندکشی باید شل باشد و خیلی خمیری نباشد تا بندکشی آجرنسوز نما بخوبی انجام شود. اما در بندکشی آجرنما دکوراتیو و سنتی به علت اینکه دارای سطوح شیاردار می‌باشند باید ملات بندکشی سفت‌تر و خمیری شکل باشد.

پاکسازی بندکشی آجر نما

انواع بندکشی آجرنما

بندکشی صاف

این نوع بندکشی آجرنما به شکل صاف و هموار است؛ این روش در نماهایی که در مناطق خشک و کم باران هستند کاربرد بیشتری دارد.

بندکشی برجسته

ملات بندکشی در این نوع بندکشی آجرنما کمی از سطح اجرنما بیرون می‌زند و این نوع بندکشی برای نما با آجرهایی صاف و یکدست کاربرد بیشتری دارد و این موجب می‌شود که نما از وضعیت یکنواختی خارج شده و زیباتر نمایان گردد.

بندکشی شیب‌دار

بندکشی در این نوع به شکل شیب‌دار است تا آب به راحتی بتواند از روی نما عبور کرده این روش بندکشی در نواحی بارانی و مرطوب کاربرد دارد.

بندکشی رنگی

در این روش بندکشی آجرنما از پودر بندکشی رنگی استفاده می‌شود و سبب تنوع رنگ و زیبایی در نمای ساختمان می‌گردد.

بندکشی توخالی

در نماهایی که از آجرها با طرح و رنگ خاص استفاده می‌شود از این نوع بندکشی که فقط در قسمت‌های عمودی یا افقی بین آجرها می‌باشد اجرا می‌گردد.

در بندکشی آجر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • عملیات بندکشی باید حداقل 48 ساعت پس از اتمام نصب آجرنما انجام شود. اما بهتر است بعد از گذشت چند هفته این عملیات اجرا گردد.
 • ظرافت در بندکشی اهمیت زیادی دارد و موجب زیبایی یا عدم زیبایی آن می‌شود.
 • بعد از اینکه خمیر بندکشی آماده گردید مدت زمان 15 دقیقه به آن زمان دهید تا استراحت داشته باشد.
 • در زمان اجرای بندکشی آجرنما با استفاده از پودر بندکشی از دستکش، ماسک و عینک مخصوص استفاده نمائید.
 • از بندکشی دیوار آجری در هنگام یخبندان بپرهیزید، دمای مناسب برای بندکشی آجر نما بین 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد است.
 • چنانچه می‌خواهید از از پوشش نانو جهت ضد آب کردن آجرنما استفاده کنید باید بگذارید نمای آجری همراه با بندکشی کاملاً خشک شود.

در پایان

بندکشی آجر نما با ملاتی انجام می‌شود که در فاصله بین آجرها قرار می‌گیرد. اجرای بندکشی ساختمان موجب چسبندگی، استحکام و ماندگاری بیشتر آجرنما روی سطح و عدم نفوذ آب به سطح زیرین آجر می‌شود و همچنین کار زیباتر می‌گردد.

پودر بندکشی آجرنما موجب افزایش کیفیت، زیبایی و استحکام نسبت به ملات دوغابی می‌شود؛ و همچنین پودر بندکشی از تنوع رنگی زیادی برخوردار است و برای انواع رنگ‌بندی آجر نما قابل استفاده باشد.

تعداد بازدید : 51 بازدید
تاریخ : 1403/04/11
شماره مطلب : 12009
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.