روش‌های پیشگیری از خرابی و نگهداری زیبایی آجر نما

دسته :
نگهداری آجر نمای ساختمان

آجرنما همواره متریالی پرطرفدار در اجرای نمای ساختمان بوده است؛ استفاده از آجر نما مزایای زیادی برای ساختمان به همراه می‌آورد از جمله افزایش استحکام ساختمان، زیبایی چشمگیر نمای آجری، نسوز بودن آجرنما و عایق حرارتی شدن ساختمان که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی می‌گردد؛ اما ممکن است این موضوع نیز به فکر خطور کند که نحوه نگهداری از آجر نما و روش‌های پیشگیری از خرابی آجرنما چیست؟ چه کاری باید انجام داد تا ماندگاری ساختمان آجر نما بیشتر شود؟

در ابتدا می‌خواهیم که مواردی که منجر به خرابی آجر نما می‌گردد را بررسی نمائیم و راه‌حل‌های پیش گیرانه آنرا نیز عنوان کنیم:

4 اتفاق که منجر به خراب شدن آجر نما می‌شود:

1- اجرای نادرست نما آجری

اجرای نمای ساختمان باید به درستی و تمیز انجام شود و اگر موارد تمیز کاری و استفاده از ملات سیمان و یا پودر بندکشی مناسب و با کیفیت و تمیزکاری‌های لازم رعایت نگردد به آجر صدمه زده و موجب ایجاد خرابی و شوره در اجرنما می‌گردد.

خشت اول چون نهد معمار کج    تا ثریا می‌رود دیوار کج

2- جذب رطوبت در آجرنما

جذب رطوبت در آجرنما نیز موجب ایجاد چهار نوع خرابی در آجر نما می‌شود که این چهار مورد عبارت است:

شوره زدن آجرنما

شوره زدن همانطور که اشاره شد از جذب رطوبت آجر و حل شدن آهک و مواد معدنی خاک آجر در این رطوبت و رسیدن آن به سطح و خشک شدن و باقی ماندن آن در آن ناحیه ایجاد می‌گردد.

ایجاد ترک در آجرنما

این مورد به دلیل سیکل فرسایشی دما و جذب رطوبت در فصل‌های سرد و بارندگی سال و یخ زدن این رطوبت در این فصل‌ها در آجرها که موجب انبساط و ترک خوردن آجر می‌گردد.

چرک تاب شدن آجرنما

این مورد هم در آن گرد و غباری و دوده ای است که روی سطح آجر می‌نشیند و در رطوبتی که توسط اجر جذب شده است حل شده و موجب چرک تاب به نظر رسیدن سطح آجر می‌گردد.

خوردگی و تغییر رنگ آجر

این مورد زمانی ایجاد می‌گردد که باران‌های اسیدی و یا مواد شویندۀ اسیدی که در تراس‌ها استفاده می‌شود در اثر آب روی آنها گرفتن حرکت می‌کند و به آجرنماها نفوذ کرده و موجب آسیب به بافت و رنگ آجر می‌گردد.

3- تابش مستقیم نور خورشید و تغییر رنگ آجر نما

تابش‌های نور خورشید در قسمت‌های مختلف نما متفاوت می‌باشد و در هر قسمت از نمای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی با توجه به میزان اشعه UV خورشید موجب می‌شود که آفتاب سوختگی و تغییر رنگ در سطح آجر ایجاد گردد.

4- بسته شدن منافذ تنفسی آجر و خوردگی درونی آجر

اگر آجر منافذ تنفسی لازم را نداشته باشد جریان هوا داخل آجر اتفاق نمی‌افتد و اگر آجر تنفس طبیعی نداشته باشد از درون تخریب می‌گردد. یکی از عوامی که موجب می‌شود چنین اتفاقی بیفتد استفاده از پوشش‌های محافظتی نامناسب برای اجرنما می‌باشد که موجب می‌شود منافذ تنفسی آن بسته شود.

روش‌های پیشگیری از خرابی و نگهداری زیبایی آجر نما

  1. استفاده از آجر نما با کیفیت
  2. استفاده از پوشش نانو یا عایق رطوبتی برای نگهداری آجرنما
  3. نظافت منظم آجر نما
  4. حفظ رطوبت مناسب آجر نما
  5. تعمیرات به موقع و مراقبت ساختاری آجرنما

استفاده از آجر با کیفیت:

انتخاب آجرنما مناسب مهمترین گام در خصوص پیشگیری از خرابی و نگهداری زیبایی آجر نما می‌باشد. آجر نسوز نما آذرخش همیشه دوام و ماندگاری طولانی مدت و کمترین هزینه را برای تعمیرات به همراه داشته است. استفاده از  بهترین آجر نما بسیار مهم است تا به زیبایی و دوام ساختمان شما کمک کند.

“با افتخار اعلام می‌کنیم که به منظور اطمینان خاطر از کیفیت، برای پروژه‌های ساختمانی خود از آجر نسوز نمای آذرخش با کیفیت بالا استفاده نمایید.”

آذرخش با دقت به انتخاب مواد با استانداردهای بین‌المللی برای تولید آجر نمای با کیفیت می‌پردازد و با استفاده از مجهزترین و پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات به شما اطمینان می‌دهد که ساختمان شما بهترین و زیباترین شکل را خواهد داشت.
استفاده از بهترین آجرنما نسوز، علاوه بر زیبایی، دوام و مقاومت بالایی به ساختمان شما می‌بخشد. همچنین، با انتخاب آجر با کیفیت، از نگرانی‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات مکرر در آینده جلوگیری خواهد شد. به ما اعتماد کنید تا با استفاده از آجر نما با کیفیت، رویای یک ساختمان زیبا، مدرن یا کلاسیک و دوام‌پذیر را برای شما به واقعیت تبدیل کنیم.”

در هنگام نصب یا تعمیر آجرنما نیز، از متریال با کیفیت و مناسب استفاده کنید تا ماندگاری و زیبایی آجرنما تضمین شود.

جهت ارتباط با واحد فروش آجر نما نسوز آذرخش با شماره 0212721 تماس برقرار نمائید.

استفاده از پوشش نانو یا عایق رطوبتی برای نگهداری آجرنما

پوشش نانو برای نگهداری از آجرنما یک نوع پوشش محافظ است که از تکنولوژی نانو استفاده می‌کند. این پوشش‌ها از نانو ذرات کوچک و قدرتمندی (مواد پایه آب) تشکیل شده‌اند و به سطح آجرنما نفوذ کرده و آن را از عوامل مخرب محیطی محافظت می‌کنند.

پوشش‌های نانو برای آجرنما معمولاً به صورت پوشش مایع یا اسپری روی سطح آجرنما اعمال می‌شوند و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک راه حل کارآمد برای حفاظت و نگهداری از آجرنما شناخته می‌شوند.

بهترین زمان برای اجرای عایق نانو روی ساختمان اجرنما در انتهای اجرای نما آجری است و نانوی باکیفیت تا 3 میلی‌متر در عمق آجر نفوذ می‌کند و بعد از 4 تا 5 ساعت نیز نیز زمان می‌برد تا خشک شود و بعد از گذشت یک روز نیز به گیرش نهایی می‌رسد.

از ویژگی‌های پوشش نانو این است که دوستدار محیط زیست بوده و واکنش شیمیایی با سطح آجر نمی‌دهد و در سطح آجر نیز تغییر رنگ و تغییر بافت نداریم. پیشنهاد ما برای حفاظت از آجرنماهای خارجی حتماً پوشش آبگریز نانو می‌باشد و استفاده از رزین بر روی آجر نما به دلیل اینکه کیفیت آن در طول زمان تحت تأثیر قرار گرفته و پوسته پوسته می‌شود و زیبایی و کیفیت پوشش نانو را ندارد برای آجرنماهای خارجی پیشنهاد نمی‌گردد؛ اما در پاره‌ای از مواقع در آجرنمای داخلی ساختمان قابل استفاده است.

آبگریز شدن آجر نما آذرخش با استفاده از پوشش نانو

مزایای استفاده از پوشش نانو برای آجرنما

 • عایق رطوبتی:

  پوشش نانو به آجرنما کمک می‌کند تا در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم گردد و این موضوع موجب عدم شوره زدن، ترک خوردن، خوردگی و فرسایش آجر، تغییر رنگ و چرک تاب شدن آن می‌شود.

 • جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و دوده روی سطح آجر نما :

  این پوشش‌ها به عنوان یک لایه حفاظتی عمل می‌کنند مانع از نشستن و نفوذ گرد و خاک بر روی سطح آجر می‌گردد، که موجب خاصیت زیبایی و دوام آجرنما و نظافت آسان آجرنما می‌گردد زیرا که در صورت نشستن مقداری گرد و خاک و دوده بر روس سطح آجرنماها به دلیل داشتن پوشش نانو این گرد و غبار به داخل آجر نفوذ نکرده و می‌توان آنرا با یک شستشوی ساده با آب یا واتر جت به راحتی تمیز کرد.

 •  آسانی در نگهداری و خاصیت خود تمیزکننده:

  پوشش نانو به سطح آجرنما خصوصیات خود تمیزکننده می‌دهند، به طوری که لکه‌ها و کثیفی‌ها جمع شده روی سطح در طی زمان به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است و نیاز به نگهداری و تعمیرات کمتری دارد.

 • افزایش عمر مفید:

  با استفاده از این پوشش‌ها، عمر مفید آجرنما افزایش می‌یابد و نیاز به تعمیرات و بازسازی‌های مکرر کاهش می‌یابد.

 • بهبود زیبایی:

  پوشش نانو آجرنما به سطح آجرها لطمات کمتری وارد می‌کند و دارای ضخامت بسیار کم (10 به توان منفی 9) می‌باشد و مولکول‌های آن با مولکول‌های سطح آجر ترکیب می‌گردد؛ و هیچ لایه‌ای رو سطح اجر ایجاد نمی‌کند، و باعث حفظ زیبایی و جذابیت آجرنمای ساختمان می‌شود. به طور کلی، استفاده از پوشش نانوی ضد شوره آجرنما به عنوان یک راهکار موثر برای حفظ و بهبود دوام و زیبایی آجرنمای ساختمان محسوب می‌شود.

 • حفاظت در برابر UV:

  پوشش نانو به آجرنما کمک می‌کند تا در برابر اثرات مضر اشعه‌های UV خورشید محافظت شود.

اجرای پوشش عایق آب گریز نانو بر روی سطح آجر نما آذرخش

نظافت منظم آجرنما

آجرنما باید به صورت منظم تمیز شود تا از زیاد شدن گرد و خاک و سایر ذرات بر روی آن جلوگیری گردد زیرا که ممکن است باعث خرابی و کاهش زیبایی آجرنما شود. تمیز کردن آجرنما به عنوان یک قسمت اساسی از نگهداری و حفظ زیبایی ساختمان آجرنما است؛ در ادامه چند مرحله برای تمیز کردن آجرنسوز نما را برایتان توضیح می‌دهم:

 • اولین قدم جهت تمیزی آجر نما بکاری گیری مجری خبره و اجرا براساس دستورالعمل‌های استانداردی می‌باشد که حداقل خرابی و کثیفی را متوجه سطح نما کند.
  برخلاف نماهای سنگی که دوغاب پاشیده شده بر روی سطح آنها به راحتی قابل برطرف شدن است؛ آجر به دلیل ماهیت مشترکی که با سیمان و دوغاب سیمان دارد، لکه ها را جذب کرده و قابل برطرف شدن به ویژه در طولانی مدت نمی‌باشد.
 • با این حال که در هنگام اجرا دقت کافی نیز صورت پذیرد و باز ممکن است روی سطح آجرنما لکه‌های سیمانی ریخته شود که در صورت مشاهده باید بلافاصله با دستمال مرطوب پاک گردد و همچنین در بخش‌هایی از نما که اجرا گردیده است در طی هر مرحله گونی یا پلاستیکی کشیده شود.
 • استفاده از cleaner های مخصوص که برای آجر ساخته شده است و با برطرف کردن لکه‌ها و شوره‌های موجود آسیبی به ماهیت آجر یعنی به رنگ و بافت ایجاد نمی‌گردد. برای اینکار محلول پاک کننده یا کلینر مخصوص آجر روی آن فرچه شده و بعد از خشک شدن cleaner ، با واترجت یا کارواش به راحتی تمام لکه ها و شوره‌ها از سطح اجر پاک می‌گردد.
شستشوی آجر کف آذرخش با واتر جت بعد استفاده از cleaner تمیز کننده بر روی آن (اسید شویی)
 • اگر به هر دلیلی دسترسی به کلینر (cleaner) مقدور نبود برای تمیز کردن سطح آجر از ترکیب رقیق شده محلول جوهرنمک (موریاتیک اسید) با نسبت 1 به 12 آب (میزان آب 12 برابر اسید می‌باشد) روی سطح و لکه‌ها فرچه کشیده شود؛ و پس از خشک شدن با واترجت (واترجت خروج پرفشار آب از نازل می‌باشد) یا کارواش شستشو داده شود.
  لازم به ذکر است که استفاده از محلول رقیق شده جوهرنمک و همچنین کلینرهای تخصصی آجر برای آجرهای رنگ روشن اگر بر اساس دستورالعمل نباشد امکان تغییر رنگ برای آجر را به وجود می‌آورد.
 • یکی دیگر از روش‌های نظافت آجرنما استفاده از ساب پاشی است در این روش ذرات ساینده تحت فشار آب روی آجرنماها پاشیده می‌شوند؛ ذرات ساینده شامل قطعات فولادی ریز یا شن و ماسه می‌باشند. به این روش سند بلاست آجر می‌گویند.
 • بعد از اینکه سطح نما به کیفیت مطلوب خود از لحاظ زیبایی رسید پیشنهاد می‌شود با استفاده از پوشش‌های آبگریز نانو (عایق‌های جذبی) سطح نما آجری را طی سال‌های آتی که حدوداً 10 سال می‌باشد با کیفیت حفظ کنید.

حفظ رطوبت مناسب آجر نما

حفظ رطوبت مناسب در آجرنما از اهمیت بالایی برخوردار است. اطمینان حاصل کنید که سیستم دفع آب و رطوبت درست عمل می‌کند تا جلوی نفوذ آب به داخل ساختمان را بگیرد.
برای حفظ رطوبت از سیستم تهویه مناسب، تعمیرات آجرنما در صورت نیاز، پودر بندکشی و پوشش نانو همانطور که در بالا اشاره شد استفاده می‌شود.

کاربرد پودر بندکشی در اجرای آجرنما چیست؟

پودر بندکشی یک ماده مخلوط شده با آب است که برای اجرای آجرنما استفاده می‌شود. پودر بندکشی شامل مواد آلی و معدنی است که موجب افزایش چسبندگی و عدم نفوذ رطوبت و اتصال محکم و یکنواخت بین آجرهای نما با یکدیگر و تقویت سطح می‌گردد و به عنوان یک لایه پوششی بر روی سطح آجرنما اعمال می‌شود و از طرف دیگر نیز موجب افزایش زیبایی آجر نما می‌گردد.

آیا پودر بندکشی نامناسب موجب ایجاد شوره در آجر می‌شود؟

بله، اگر پودر بندکشی حاوی مواد شیمیایی زیادی باشد یا از کیفیت پایینی برخوردار باشد، ممکن است باعث ایجاد شوره در آجرها شود. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از مواد بندکشی با کیفیت استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که مواد استفاده شده برای بندکشی آجرها، مناسب و مطابق با استانداردهای لازم است.

تعمیرات به موقع و مراقبت از لحاظ ساختاری آجرنما

هر گونه خرابی یا آسیب در آجرنما باید به سرعت تعمیر شود تا از گسترش آن و تأثیرات منفی بیشتر جلوگیری شود. برای تعمیرات آجرنما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

تعویض آجرهای خراب

در صورتی که آجرهای آجرنما خراب شده یا شکسته شده باشند، می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید. برای این کار، آجرهای جدید را با آجرهای قدیمی جایگزین کنید و با استفاده از ملات یا گچ، آن‌ها را به هم پیوند دهید.

تعمیر ترک‌ها و شکاف‌ها

در صورت وجود ترک‌ها و شکاف‌ها در آجرنما، می‌توانید از مواد تعمیری مانند ملات یا سیمان استفاده کنید تا این ترک‌ها را پر کنید و سطح صاف شود.

حفظ لبه‌ها

لبه‌های آجرنما معمولاً آسیب پذیرتر هستند. بنابراین، حفظ لبه‌ها و جلوگیری از خوردگی و شکستگی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعداد بازدید : 504 بازدید
تاریخ : 1403/01/28
شماره مطلب : 10090
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.