رسالت آذرخش احیای هویت معماری ایرانی اسلامی است

دسته :
رسالت آذرخش احیای هویت معماری ایرانی اسلامی است

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان (معماری و عمران) و صنایع وابسته از سه شنبه چهارم تیرماه فعالیت خود را در مشهد آغاز کرده است و تا جمعه هفتم تیرماه، از ساعت پنج بعد از ظهر تا یازده شب میزبان علاقه مندان و فعالان صنعت ساختمان است.

در میان شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، گروه بین المللی کارخانجات آجر نسوز نما آذرخش با حضور در فضای بیرونی و در غرفه‌ای شکیل، با محصولاتی متنوع که در کنار جنبه صنعتی و کاربرد ساختمانی‌اش، زیبایی، خلاقیت و تنوع هنری را به رخ می‌کشد، میزبان بازدید کنندگان این نمایشگاه است. شرکت آذرخش با نماینده فعال در شهر مشهد، در یکسال گذشته خون تازه‌ای را در جریان ساختمان سازی خطه پهناور خراسان ایجاد کرده است. به بهانه حضور آذرخش در این نمایشگاه و عرضه آجرهای زیبا و متنوع، گفت و گویی با محسن سیفی ریاست هلدینگ آذرخش انجام داده‌ایم که پیش روی شما است. سیفی متولد سال 1354 در شهر قم است. وی در رشته مدیریت دارای مدرک کارشناسی است و بیش از 25 سال در حوزه صنعت و تولید سابقه فعالیت دارد.

کارآفرین برتر نمونه، رهبر کارآفرین جهان اسلام، صنعتگر نمونه، مخترع نمونه کشوری، عضو اتاق های ایران و کانادا و ایران و ایتالیا و ارائه چند عنوان کتاب و مقاله در حوزه موفقیت و کارآفرینی، برخی از افتخارهای کسب شده توسط محسن سیفی در عرصه صنعت تولید آجر نمای ساختمان کشورمان است.

در ابتدا لطفا مجموعه آذرخش را برای مخاطبان این مصاحبه معرفی بفرمایید

گروه کارخانجات آجر نسوزنما آذرخش بزرگترین تولیدکننده آجرنما در خاورمیانه با تولید بیش از  1000 مدل آجر در طرح و رنگ مختلف است. این کارخانجات شامل چهار کارخانه با ظرفیت تولیدی روزانه بیش از 600 هزار قالب از قبیل آجرهای پلاک، رستیک، کف، آنتیک، دکوراتیو و صخره ای است. این گروه تاکنون به بیش از چهل کشور اروپایی، امریکایی، افریقایی و آسیایی صادرات داشته و با توجه به افتتاح کارخانه شماره 4 خود که با بروزترین فناوری جهانی و خط تولید کاملاً رباتیک بدون دخالت دست ساخته شده، هم اکنون بیش از 40 درصد توان تولیدی خویش را به صادرات اختصاص داده است.

در مجموعه آذرخش چه تعداد نیروی کار فعال است؟

این مجموعه مفتخر است زمینه اشتغال بیش از 600 نفر نیروی متخصص اعم از دیپلم تا دکترا را بصورت مستقیم و بیش از 3000 نفر را بصورت غیر مستقیم فراهم کرده که با گسترش روز به روز کارخانجات آذرخش، این برنامه توسعه خواهد داشت.

استفاده از آجر چه سابقه ای در کشور عزیزمان ایران دارد؟ این محصول تا چه حد با ویژگی های کشورمان تناسب دارد؟

ایرانیان از گذشته در صنعت هنر معماری کشورمان از آجر استفاده می کردند و آجر به عنوان یکی از عناصر اصلی محیطی، همواره در فرهنگ و اصالت ایرانیان نقش داشته است. در حال حاضر راه برون رفت از معماری خشک و بی روح آغشته به آهن و کامپوزیت و سنگ، بازگشت به معماری اصیل ایرانی است که تولید کنندگان ایرانی می توانند با احترام گذاشتن به روش های پیشکسوتان این صنعت و الهام از روش های تولید آنها، با تلفیق زیرکانه و هوشیارانه طرح های مدرن در تولید آجر، ساختار نوینی در تولید و بازار سازی معماری آجری در ایران به وجود بیاورند.

چه ویژگی مهمی در محصولات آذرخش آن ها را از نمونه های مشابه متمایز می کند؟

تنوع در طرح رنگ و احیای فرهنگ و اصالت معماری ایرانی، کیفیت در تولیدات و خدمات پس از فروش قابل رقابت با محصولات جهانی، استحکام و ماندگاری، احترام به سلایق مصرف کنندگان و حجم بالای تولیدات، رعایت زمان تحویل در کنار قیمت مناسب، بخشی از ویژگی های موثر تولیدات کارخانجات آذرخش است.

چه عاملی باعث موفقیت محصولات شما در عرصه داخلی و خارجی شده است؟

علم فروش و بازاریابی بر پایه نیاز مشتریان پایه گذاری شده است. کاملا مشخص است که کالایی می تواند در کنار برآورده کردن نیاز مشتریان، رضایتمندی آن ها را نیز ایجاد کند که دارای کیفیت و تنوع مناسب و بالا باشد.

مصرف کننده ایرانی کیفیت قابل رقابت محصولات آذرخش با محصولات مطرح جهانی را می تواند با قیمت داخلی و مناسب دریافت کند که این ویژگی یکی از بزرگ ترین مزیت های تولیدات آذرخش است.

مهم ترین راهبرد و برنامه آذرخش چیست؟

پاسخگویی صد در صدی به نیازهای مشتریان صنعت ساختمان، احترام به سلایق و فرهنگ مصرف کنندگان همواره از برنامه های این مجموعه خواهد بود؛ در زمینه صادرات نیز بسیار بیشتر از گذشته و به صورت بلند مدت برنامه های استراتژیک خود را اجرایی خواهیم کرد.

مهم ترین مشکلات شما در عرصه تولید چیست؟

تولید کنندگان با چالش هایی همچون تورم افسار گسیخته در نهاده های تولیدی، عدم ثبات نرخ ارز، عدم وجود قوانین موثر و حمایتی سیستم بانکی، تحریم های بین المللی در حوزه های بانکی و حمل و نقل، سلیقه ای عمل کردن مسئولان و تصمیم گیرندگان، هزینه های مازاد در پروسه اخذ مجوز، عدم حمایت در قوانین کار و تأمین اجتماعی و قوانین مازاد و دست و پاگیر مواجه هستند و مسیر صد در صدی حمایت از مصرف کننده ایرانی در قبال حمایت های دولت در رفع موانع موجود است.

به عنوان یک تولید کننده چه توقعی از مسئولان کشور دارید؟

رفع موانع تولیدی و صادراتی و اجرای برنامه های حمایتی در حوزه های تولید، صادرات و سیستم بانکی می تواند تولید کنندگان را در اجرای برنامه های موثر خود در حمایت از مصرف کننده ایرانی همراهی و کمک نماید.

برای توسعه و پیشرفت صنعت ساختمان چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

همه صنعتگران و تولیدکنندگان این صنعت جهت تحقق برنامه های استراتژیک خویش و بهبود کیفیت کالای ایرانی نیاز به حمایت های همه جانبه دولت مردان در زمینه های تأمین مواد اولیه، استانداردهای تولید، تسهیلات مالی، رفع تحریم های بین المللی در حوزه بانکی و حمل و نقل، رفع موانع و قوانین مازاد و دست و پاگیر در حوزه های ساخت و ساز و صادرات دارند.

آذرخش با حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان مشهد به دنبال تحقق چه اهدافی است؟

مشهد یکی از کلانشهرهای ایران است که در دهه های اخیر فعالیت های زیادی در حوزه ساخت و ساز داشته است. این شهر هر سال میزبان میلیون ها توریست از سراسر ایران است و جذب توریست خارجی نیز در آن توسعه داشته است.

همچنین این استان به دلیل نزدیکی به کشورهای همسایه همچون افغانستان و ترکمنستان، راه مناسبی برای ورود به این بخش از بازارهای جهانی است. ما می توانیم اصالت ایرانی اسلامی خود را با مصالحی بومی مانند آجر به نمایش بگذاریم.

در یک جمله می توانم بگویم رسالت ما به عنوان تولید کننده ای ایرانی این است که هویت معماری ایرانی و اسلامی را در نمای شهری شهرهای سرزمین مان ایران احیاء کنیم و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد. آذرخش در شهر مشهد نمایندگی فعال دارد و حضور در این نمایشگاه فرصتی است تا با فعالان صنعت ساختمان مشهد و همچنین معماران و طراحان این حوزه از نزدیک دیدار داشته باشیم. از همه این عزیزان و همچنین مسئولان شهری مشهد دعوت می کنم در این چهار روز میهمان غرفه آذرخش باشند.

تعداد بازدید : 584 بازدید
تاریخ : 1398/04/06
شماره مطلب : 1621
Share it
برچسب ها: ,
پرسش و پاسخ تکمیلی

نظرتان برای ما مهم است آن را با ما در میان بگذارید