آجرنما یا سنگ، کدام برای نما مناسب‌تر است؟

دسته :
نمای ترکیبی سنگ و آجر آذرخش

معماران و طراحان در انتخاب اینکه از آجرنما یا سنگ‌نما استفاده کنند موارد بسیاری را مد نظر می‌گیرند؛ و با توجه به مزایای استفاده از هر کدام و هزینه‌های آن، انتخاب مناسب‌ برای اجرای نما را تشخیص می‌دهند و یا اینکه از نمای ترکیبی آجر و سنگ استفاده می‌کنند. در ادامه ما نیز بررسی می‌کنیم که آجرنما یا سنگ، کدام برای نما مناسب‌تر است؟

آجر به نوعی متریال نوستالژیک برای اجرای نما محسوب می‌شود و امروزه آجرهای مناسب نما با ظاهری لوکس و یا اروپایی تولید و روانه شده است. از طرفی برای تولید آجرنما از خاک نسوز که دارای آلومینا (اکسید آلومینیوم) است استفاده می‌شود و این موضوع سبب شده است مقاومت ساختمان در برابر حرارت و آتش سوزی بسیار افزایش پیدا کند؛ این نوع آجر، آجر نسوز نما می‌باشد.

سنگ نما نیز نوعی متریال آنتیک و گران قیمت‌تر است و در رنگ‌های طبیعی یا تقویت شده تولید می‌گردد؛ سنگ نما در انواع لاشتر، تراورتن، مرمریت و گرانیت و …موجود می‌باشد از سنگ نما در انواع صیقلی، نامنظم و برجسته برای اجرای نما استفاده می‌شود. در ادامه برای مقایسه بین آجر و سنگ، مباحث زیر بررسی می‌شود:

 1. سبک اجرای سنگ و آجر چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟
 2. تغییر رنگ در طول زمان در نمای آجری بیشتری است یا نمای سنگی؟
 3. تنوع طرح و رنگ در آجرنما بیشتر است یا سنگ؟
 4. از نظر عدم نفوذ رطوبت آجر بهتر است یا سنگ؟
 5. آجر آبگریزتر است یا سنگ؟
 6. طول عمر آجرنما بیشتر است یا سنگ نما؟
 7. ایمنی نمای آجری یا نمای سنگی کدام بیشتر است؟
 8. آجر یا سنگ کدام عایق حرارتی بهتری هستند؟
 9. آجر یا سنگ کدام رشد میکروارگانیسم‌ها در آن بیشتر اتفاق می‌افتد؟
 10. آجرنما یا سنگ کدام عایق صوتی قوی‌تر می‌باشد؟
 11. آجرنما به صرفه‌تر است یا سنگ نما؟
 12. شهرداری‌ها چه قوانینی درخصوص آجرنما و سنگ نما ارائه داده اند؟

سبک اجرای سنگ و آجر چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

اگر می‌خواهید نمای سنتی را اجرا کنید استفاده از آجرنما گزینه مناسب‌تری برای شما است زیرا این متریال با فرهنگ ایرانی برای اجرای نما سنتی تناسب بیشتری دارد اما چنانچه می‌خواهید نمایی گرانقیمت و مجلل را به نمایش بگذارید استفاده از متریال سنگ شاید گزینه بهتری برای انتخاب باشد.

آجر نما متریالی کلاسیک می‌باشد که طرح‌هایی با بافت گرم و صمیمی، فانتری، سه بعدی و حتی اسپرت را به نمایش می‌گذارد.

هر دو متریال قابلیت ارائه طرح‌های نمای اروپایی را دارند آجر نما طرح‌هایی همچون طرح‌های انگلیسی و دهه‌های گذشته اروپا را به نمایش می‌گذارد و استفاده از سنگ، نما را به نمای رم باستان نزدیک می‌کند.

برای کافه‌ها و رستوران‌های ایرانی استفاده از آجر پیشنهاد می‌شود.

تغییر رنگ در طول زمان در نمای آجری بیشتر است یا نما سنگی؟

تغییر رنگ از مواردی است که زیبایی نما را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب می‌شود که افراد اقدام به بازسازی نما کنند. در حالت کلی می‌توان گفت که مقاومت آجرنما در برابر نور خورشید از سنگ بیشتر است.

برای بدست آوردن رنگ دلخواه در آجر نسوز نمای آذرخش هیچگونه پیگمنت یا افزودنی رنگی به مواد اولیه آجر اضافه نمی‌شود و همین موضوع موجب ماندگاری رنگ آجر در برابر اشعه UV خورشید و حتی باران‌های اسیدی می‌شود.

تنوع طرح و رنگ در آجرنما بیشتر است یا سنگ؟

در این مورد نیز باید گفت که آجرنما شرایط بهتری نسبت به سنگ دارد البته هم سنگ و هم آجرنما تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند.

رنگ سنگ به رنگ طبیعی انواع سنگ‌ محدود است که البته می‌توان آنرا تقویت یا شارپ‌تر نمود؛ اما در تولید آجر نما با توجه به تکنولوژی مدرن می‌توان با ترکیب چند نوع خاک نسوز به رنگ‌های متنوع‌تری دست یافت.

از لحاظ تنوع نیز این دو متریال شرایط یکسانی دارند. سنگ‌ها اصولاً طرح‌های ساده، رگه‌دار، برجسته، صخره‌ای و رستیک دارند؛ آجرنما نیز در طرح‌های رستیک، مدرن، پلاک، آنتیک یا با بازی رنگ، برجسته و … تولید می‌شوند و هر دو متریال با اشکال هندسی یا کاملاً بی‌نظم موجود هستند.

آجرنما آذرخش

آجرنما آذرخش

از نظر عدم نفوذ رطوبت آجر بهتر است یا سنگ؟

در ابتدا شاید اینطور به نظر برسد که آجر رطوبت بیشتری را جذب می‌کند اما باید بگوییم که این موضوع در خصوص آجرهای معمولی صحت دارد، اما آجرنما که در طی مرحله ساخت در برابر جذب رطوبت مقاوم شده‌ است، جذب رطوبت پائینی دارد.

از طرفی اگر سنگ دارای حفره یا ترک باشد این امکان وجود دارد رطوبت بیشتری جذب کند، بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که با نصب آجرنما با کیفیت و با جذب رطوبت پایینی که آجر دارد تا سال‌ها ساختمان از نفوذ رطوبت دور نگه داشته می‌شود.

آجر آبگریزتر است یا سنگ؟

سنگ نما متریال آبگریز‌تر نسبت به آجر می‌باشد اما آجرنما نیز با استفاده از عایق نانو آبگریز می‌گردد و  استفاده از این نوع پوشش برای اجر هم طول عمر آنرا بالا می‌برد و هم هزینه بالایی ندارد.

طول عمر آجرنما بیشتر است یا سنگ نما؟

در این مورد می‌توان گفت که به کیفیت متریالی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود بستگی دارد زیرا در هر صورت متریال بی‌کیفیت دوام کمتری از متریال با کیفیت دارد؛ در حالت استاندارد دوام آجرنما از سنگ نما بیشتر است.

اگر ساختمان در مناطقی با تغییرات زیادی آب و هوا در طول شبانه روز، قرار دارد استفاده از سنگ برای نما پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا اگر بخواهیم سنگ را با آجر مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که ضریب انبساط دمایی سنگ از آجر پایین‌تر است زیرا بافت آجر متخلخل است و انبساط و انقباض بیشتری می‌تواند داشته باشد و کمتر دچار مشکل ترک خوردگی یا شکستگی بر اثر تغییرات دمایی می‌شود.

ایمنی نمای آجری یا نمای سنگی کدام بیشتر است؟

در هنگام انتخاب متریال برای نمای ساختمان از موارد بااهمیت، میزان ایمنی متریال مورد نظر است؛ زیرا که در مصالح کاربردیِ نمای ساختمان به دلیل استفاده شدن در خارج ساختمان و ارتباط با سایر شهروندان، مسأله ایمنی آن اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند و این ایمنی شامل مراحل حمل و نقل تا نصب و بعد از نصب می‌باشد.

در این خصوص نیز آجر به دلیل سبک‌تر بودن هم در حمل و نقل و هم در نصب و هم بعد از آن سهولت بیشتری دارد بنابراین ایمنی آجرنما از سنگ بسیار بیشتر است.

سنگین بودن سنگ موجب می‌شود در صورت سقوط خطرات بیشتری داشته باشد؛ و همچنین در زمان زلزله با وارد آمدن نیروهای جانبی به ساختمان خسارات بیشتری ایجاد گردد. از طرفی وزن سنگ موجب بالارفتن وزن ساختمان نیز می‌شود که سبب بالا رفتن احتمال نشست و کاهش مقاومت ساختمان در برابر زلزله می‌شود.

آجر آذرخش و سنگ در نما

نمای ترکیبی سنگ و آجر نمای آذرخش

آجر یا سنگ کدام عایق حرارتی بهتری هستند؟

آجرنما یک نوع متریال دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود و از مهمترین مزایای آجرنما این است که به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند این محصول مانع خروج انرژی گرمایی از درون به بیرون در فصول سرد و از بیرون به درون در فصول گرم می‌شود و این موضوع سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

آجر یا سنگ کدام رشد میکروارگانیسم‌ها در آن بیشتر اتفاق می‌افتد؟

یکی از مزیت‌های مهم نمای سنگی این است که به دلیل داشتن تخلل کمتر مقاومت بیشتری در مقابل رشد میکروارگانیسم‌هایی همچون قارچ، کپک و آلودگی‌ها را دارد.

بنابراین بهتر است در زمان خرید آجر تراکم آن را نیز مورد توجه قرار دهید و آجرهای متراکم که تخلل کمی دارند خطر کمتری در این خصوص دارند و این مورد بیشتر در آب و هوای مرطوب خود را نشان می‌دهد.

آجرنما یا سنگ کدام عایق صوتی قوی‌تر می‌باشد؟

یکی از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ، وجود آلودگی صوتی در این شهرها می‌باشد و از مزایای مهم آجرنما در مقایسه با سنگ میزان جذب صوت بیشتر آن است که این موضوع نیز به دلیل تخلخل بیشتر بافت آن اتفاق می‌افتد.

اگر آجرنما در دیوارهای داخلی ساختمان استفاده شود نیز انتقال صوت در واحدها کمتر اتفاق می‌افتد بویژه اگر پنجره‌های دو یا چند جداره نصب گردد.

آجرنما به صرفه‌تر است یا سنگ نما؟

مراحل تولید و فرآوری سنگ نما نسبت به آجر سخت‌تر، همچنین مواد اولیه سنگ نما از آجرنما گران‌تر می‌باشد از طرفی هزینه‌های حمل، نگهداری و نصب سنگ از آجر بالاتر است؛ بنابراین قطعاً این محصول گرانتر از آجرنما می‌باشد.

البته با توضیحاتی که ارائه شد متوجه می‌شویم که گرانی هر کالایی دلیل به کیفیت بهتر آن نمی‌باشد؛ همانطور که متوجه شدیم آجر در بسیاری از جهات از سنگ بهتر عمل می‌کند.

اما خوب سنگ نما با توجه به درخشندگی بیشتری که دارد موجب می‌شود که خیلی افراد هزینه‌های بالاتر آن نیز را متقبل شوند.

شهرداری‌ها چه قوانینی درخصوص آجرنما و سنگ نما ارائه داده اند؟

شهرداری‌ها در بسیاری از استان‌ها از جمله یزد، همدان، تهران، اصفهان، خراسان رضوی و … استفاده از آجرنما الزامی نموده و برای اجرای نمای سنگی سخت‌گیری‌های بیشتری انجام گرفته است و اگر ساختمان در مناطق زلزله خیز قرار داشته باشد، سخت‌گیری‌ها برای استفاده از سنگ بیشتر نیز خواهد بود.

بنابراین نمای ترکیبی آجری و سنگی بیشتر مورد پسند قرار می‌گیرد.

در پایان

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد اجرنما در مقایسه با سنگ نما طول عمر بیشتر و در مقابل تغییرات دمایی و رطوبت مقاومت بیشتر و در برابر زلزله نیز استحکام و ایمنی بیشتر دارد. از طرفی هزینه اجرای نمای سنگی از آجری بالاتر است.

امتیازی که سنگ نسبت به آجر دارد آبگریزی آن می‌باشد و اگر روی اجرها عایق نانو استفاده گردد این مورد نیز در آجر و سنگ یکسان می‌شود.

تعداد بازدید : 138 بازدید
تاریخ : 1403/03/31
شماره مطلب : 11800
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.