بهترین آجر نسوز نما چه مشخصاتی دارد؟

دسته :
آجر نما

نمای ساختمان، هویت و اولین جلوه‌ای است که از یک بنا به چشم می‌آید. انتخاب مصالح باکیفیت و بادوام برای نما، نه تنها زیبایی ظاهری ساختمان را ارتقا می‌دهد، بلکه در افزایش طول عمر و استحکام آن نیز نقش بسزایی دارد. در میان مصالح متنوع نما، آجر نسوز به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشخصات بهترین آجر نسوز نما و کاربردهایش بپردازیم.

آجر نسوز نما چیست؟

آجر نسوز نما نوعی آجر است که از خاک‌های نسوز باکیفیت بدست می‌آید و در دماهای بالا پخته می‌شود. این فرآیند سبب می‌شود تا آجر نسوز در برابر حرارت، گرما، یخ‌زدگی و سایر عوامل فرساینده محیطی، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. علاوه بر مقاومت بالا، آجر نسوز از نظر زیبایی نیز منحصر به فرد است و طیف رنگی متنوعی از کرم و قهوه‌ای روشن تا تیره و مشکی را شامل می‌شود.

بهترین آجر نسوز نما چه مشخصاتی دارد؟

انتخاب آجر نسوز باکیفیت برای نما، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا کیفیت آجر، مستقیماً بر زیبایی، ماندگاری و استحکام نما تاثیر می‌گذارد. به طور کلی اگر می‌خواهید بهترین آجر نسوز نما را انتخاب کنید باید این نوع آجر ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • مقاومت بالا در برابر حرارت و گرما:

آجر نسوز نما باکیفیت باید بتواند در برابر حرارت و گرمای مستقیم تا 1200 درجه سانتی‌گراد، بدون ترک خوردن و تغییر شکل، مقاومت کند؛ به همین دلیل از این نوع آجر با کیفیت برای ساخت شومینه و باربیکیو استفاده می‌شود.

  • مقاومت بالا در برابر یخ‌زدگی:

این نوع آجر باید در برابر سرما و یخ‌زدگی مقاوم باشد و حداقل افت وزنی را در آزمون یخبندان داشته و در یخبندان، دچار ترک خوردگی و خرد شدن نگردد.

آجرنما
  • مقاومت بالا در برابر اسید و مواد شیمیایی:

آجر نسوز با کیفیت باید در برابر اسیدها، مواد شوینده و سایر مواد شیمیایی رایج، مقاوم باشد و رنگ و ظاهر خود را حفظ کند. آجر نسوز نما آذرخش در برابر حتی باران‌های اسیدی نیز مقاومت لازم را دارد و آسیبی نمی‌بیند.

  • پایداری بالا در برابر نیروهای فشاری و خمشی:

آجر نسوز با کیفیت باید مقاومت ساختمان را در برابر نیروهای فشاری و خمشی و زلزله بالا ببرد و در نهایت موجب بالا رفتن عمر ساختمان شود.

  • تنوع رنگ و طرح:

آجر نسوز نما در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تولید می‌شود و تا معماران و طراحان بتوانند متناسب با سلیقه و نیاز خود، رنگ و طرح مورد نظر را انتخاب کرده و ایده‌های ناب خود را در نما آجری بتوانند خلق کنند.

  • ابعاد و اندازه استاندارد:

آجر نسوز نما باید دارای ابعاد و اندازه استاندارد باشد تا در هنگام نصب، به ‌راحتی در کنار یکدیگر قرار گرفته و نمایی زیبا و یکدست ایجاد کند؛ همچنین تنوع در ابعاد یکی دیگر از موارد مهم در اعتبار برند آجر نما می‌باشد.

  • عدم وجود ترک و شکستگی:

آجر نسوز نمای باکیفیت نباید هیچ‌گونه ترک، شکستگی یا پریدگی داشته باشد.

  • صاف و صیقلی بودن سطح:

سطح آجر نسوز باکیفیت باید صاف و صیقلی باشد و عاری از هرگونه ناهمواری و برجستگی باشد و این بدین معنی است که آجر باید حداقل میزان تحدب و تقعر را داشته باشد.

پیش از خرید آجر نما نسوز به چه مواردی توجه کنیم؟

انتخاب بهترین آجر نسوز نما ممکن، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا کیفیت آجر، مستقیماً بر زیبایی، ماندگاری و استحکام نما تاثیر می‌گذارد. برای اطمینان از انتخاب آجر مناسب، پیش از خرید به نکات زیر توجه کنید:

نوع و کاربری آجر

ابتدا مشخص کنید که آجر را برای نمای خارجی ساختمان یا برای دکوراسیون داخلی نیاز دارید. آجرنما باید از نظر مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، مانند یخ‌زدگی و تابش نور خورشید، مناسب باشند.

رنگ و طرح

رنگ آجر نسوز را متناسب با سلیقه و نیاز خود و همچنین سبک معماری ساختمان انتخاب کنید. آجر نسوز نما در رنگ‌های متنوعی از کرم، شاموتی، قرمز، سفید و قهوه‌ای روشن تا تیره و مشکی تولید می‌شود.

همچنین آجر نسوز نما در طرح‌های متنوعی مانند ساده، طرحدار، آنتیک و … تولید می‌شود. طرح آجر را متناسب با نوع نما و سلیقه خود انتخاب کنید.

ابعاد و اندازه

آجر نما
  • ابعاد:

ابعاد آجرنما را متناسب با مساحت و نوع نمای مورد نظر خود انتخاب کنید. برای نماهای بزرگ، می‌توانید از آجرهای با ابعاد بزرگتر استفاده کنید.

  • اندازه:

اطمینان حاصل کنید که ابعاد و اندازه آجرها استاندارد باشد تا در هنگام نصب، به ‌راحتی در کنار یکدیگر قرار گرفته و نمایی زیبا و یکدست ایجاد کنند.

برند و ضمانت محصول

از برندهای معتبر و شناخته شده در زمینه تولید آجر نسوز خرید کنید. برندهای معتبر، محصولات خود را با ضمانت ارائه می‌کنند. آجر نسوز نما آذرخش دارای استاندارد پایه ISIRI 7 و همچنین از لحاظ کیفی استانداردهای اروپایی را نیز پوشش می‌دهد؛ و به همین علت نیز به سراسر دنیا صادر می‌گردد.

آجر نسوز نما آذرخش تمامی محصولاتش را از نظر کیفیت و رنگ ضمانت می‌کند و اگر کارفرما به هر دلیلی در این خصوص مشکلی پیدا کند کارشناسان آذرخش به محل آمده و بررسی‌های تخصصی را انجام می‌دهند و اگر لازم باشد بار جایگزین ارسال می‌شود.

بازرسی محصول قبل از بسته بندی و تحویل نهایی

قبل از تحویل نهایی آجرها، آنها را به دقت بررسی کنید تا از عدم وجود هرگونه ترک، شکستگی، پریدگی و ناهمواری در سطح آنها اطمینان حاصل کنید. در کارخانه‌های آجر نسوز نما آذرخش قبل از بسته بندی نهایی آجر با دقت آنها بررسی می‌شود تا در صورت عدم داشتن کیفیت لازم در آجری در کارتن بسته بندی قرار نگیرد.

در پایان

آجر نسوز نما، انتخابی ایده‌آل برای کسانی است که به دنبال نمایی زیبا، بادوام و منحصر به فرد برای ساختمان خود هستند. با توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید بهترین آجر نسوز نما را انتخاب کنید و از زیبایی و ماندگاری آن در گذر زمان لذت ببرید.

تعداد بازدید : 59 بازدید
تاریخ : 1403/03/20
شماره مطلب : 11501
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.