آجر نسوز نمای مناسب برای انواع آب وهوا کدام است؟

دسته :
آجرنما مناسب برای انواع آب و هوا

موقعیت جغرافیایی و اقلیمی نقش زیادی در ساخت شهرها و حتی بناها ایفا می‌کند. پیوند بین معماری ساختمان و انواع شرایط آب و هوایی مختلف غیر قابل انکار است و این ارتباط تکامل آفرین ساختمان می‌باشد. در این مقاله آجر نسوز نمای مناسب در انواع شرایط آب و هوایی را معرفی می‌کنیم.

آجر نسوز نما یکی از پرکاربردترین متریال در اجرای نمای ساختمان است و در تمامی شرایط اقلیمی قابل اجرا می‌باشد؛ اما هر منطقه آب و هوایی با نوعی از رنگ‌بندی و دسته بندی آجرنما سازگاری بیشتر دارد و باید با نظر کارشناسی بهترین اجر نسوز مناسب هر اقلیم و منطقه آب و هوایی انتخاب گردد. انتخاب آجر نما مناسب، با توجه به اقلیم علاوه بر اینکه موجب زیبایی ساختمان می‌شود، بر ارزش ساختمان نیز می‌افزاید.

مزایای آجر نسوز نما بسیار است برخی از این مزیت‌های با اهمیت عبارتند از: مقاومت بالا در برابر حرارت و گرما، مقاومت بالا در برابر سرما و یخ‌زدگی، مقاوم در برابر رطوبت و باران‌های اسیدی، مقاوم در برابر اشعه خورشید، سازگاری با محیط زیست، مقرون به صرفه بودن، زیبایی و چشم نوازی و کم وزن بودن؛ تأثیر مزایای آجر نما نسوز زمانی بیشتر پدیدار می‌شود که با توجه به اقلیم، آجر مناسب انتخاب شود.

دسته بندی اقلیم آب و هوایی

در اغلب نواحی دنیا، مناطق اقلیمی بر طبق عرض جغرافیایی و ارتفاعی که از سطح دریا دارد تعیین می‌شود. ایران با قرار گرفتن بین 25 و 40 درجه عرض جغرافیایی شمالی، در منطقه‌ای گرم قرار می‌گیرد و دارای فلات نسبتاً مرتفعی است و درصد کمی از کل کشور ارتفاع پایین دارد.

ایران از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس محدود می‌گردد؛ رشته کوه‌های البرز و زاگرس پوشش نسبتاً وسیع و سراسری از شرق تا غرب دارند؛ اثرات این دو منطقه کوهستانی تنها محدود است به مناطقی که نزدیک به این نواحی‌ست و تأثیر کمی در خصوص تعدیل درجه حرارت بخش‌های میانی سرزمین ایران دارد.

نقشه آب و هوایی ایران

بدون شک ایران دارای مناطق اقلیمی گوناگونی‌ست و هیچ دو نقطه مانند یکدیگر نیستند؛ بنابراین مطابق تصویر مناطق اقلیمی ایران در 8 دسته قرار می‌گیرند؛ اما از نظر اقلیم و آب و هوایی که برای معماری ایران لحاظ می‌گردد، دسته بندی آب و هوایی در ایران به چهار گونه زیر می‌باشد و ما آجر نما نسوز مناسب این مناطق را بررسی می‌کنیم:

  1. آجر نمای مناسب مناطق سرد و کوهستانی (کوهستان های غربی)
  2. آجر نمای مناسب مناطق معتدل و مرطوب (سواحل جنوبی دریای خزر)
  3. آجر نمای مناسب مناطق گرم و خشک (فلات مرکزی)
  4. آجر نمای مناسب مناطق گرم و مرطوب (سواحل جنوبی)

در مناطق سرد و کوهستانی چه نوع آجر نسوز نمایی مناسب است؟

کوهستان‌های غربی که شامل دامنه‌های غربی رشته کوه‌های مرکزی ایران می‌باشد، این آب و هوا را ایجاد می‌کند؛ گرمای هوا در فصل تابستان مناسب اما در فصل زمستان بسیار کم است؛ در این منطقه زمستان طولانی، سرد و سخت می‌باشد؛ بارندگی برف در چندین ماه از سال وجود دارد و میزان بارندگی در تابستان کم است.

شهرهایی همچون ارومیه، تبریز، سنندج، همدان در این اقلیم آب و هوایی قرار می‌گیرد. جالب است که بدانید ساختار طراحی نما و همچنین فاکتورهای انتخاب متریال بطور کلی در این مناطق نیز شبیه مناطق گرم و خشک می‌باشد؛ و در این مناطق از مصالحی با ظرفیت حرارتی بالا استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه در این مناطق یخبندان زیاد است و در زمستان‌ها دمای هوا به بیست درجه زیر صفر می‌رسد؛ از طرفی در تابستان نیز دمای هوا بالا است آجر نسوز برای اجرای نما بسیار مناسب است زیرا در برابر سرما عایق حرارتی است و نمی‌گذارد گرمای ساختمان خارج شود و این خاصیت عایق بودن آجر نما نیز موجب می‌شود که در فصول گرم نیز گرمای خارج ساختمان داخل نشود و ساکنین را در برابر گرمای طاقت‌فرسا حفاظت می‌کند.

بهتر است در مناطق سرد از آجر نمای نسوز تیره استفاده شود. رنگ‌های تیره در زمستان موجب جذب هوای گرم می‌شود و به گرم شدن ساختمان کمک می‌کند؛ در این مناطق سنگ و یا نمای ترکیبی سنگ و اجر نیز انتخابی مناسب جهت ساخت و ساز و اجرای نمای ساختمان می‌باشد.

نمای ترکیبی آجر آذرخش و سنگ

در مناطق معتدل و مرطوب چه نوع آجر نسوز نمایی مناسب است؟

این نوع اقلیم مخصوص سواحل دریای خزر است و دارای آب و هوای معتدل، بارندگی فراوان و رطوبت زیاد می‌باشد و شهرهایی از جمله، بندرانزلی، رشت، بابلسر، گرگان و … در این مناطق قرار دارند.

در طول سال، بارندگی در این مناطق زیاد و رطوبت هوا نیز بالا می‌باشد؛ بنابراین در ساخت ساختمان‌ها در این نوع اقلیم آب و هوایی باید از مصالحی با حداقل ضخامت استفاده نمود. علاوه بر ضخامت کم باید حداقل تخلل و حداقل جذب آب را نیز داشته باشد تا رطوبت کمتری را جذب کند.

اختلاف دمای شبانه روز در این مناطق کم می‌باشد و اگر از مصالح با ضخامت زیاد استفاده شود موجب بالا رفتن دمای ساختمان در طول سال می‌شود. آجر نسوز نما در این مناطق باید دارای حداقل ظرفیت حرارتی باشد.

استفاده از رنگ‌های روشن آجر نما در این مناطق کاربرد بیشتری دارد؛ در این مناطق چوب نیز به دلیل فراوانی در ساخت و ساز کاربرد دارد.

آجر نما نسوز مدرن آذرخش دارای حداقل ضخامت (2 سانتی‌متر) و حداقل میزان جذب آب است و رنگ‌های روشن آن که عبارت است از سفید، سفید متمایل به طوسی، طوسی و شاموتی که گزینه‌های مناسبی برای اجرای نمای ساختمان در این مناطق می‌باشد.

آجر نسوز نمای سفید

در مناطق گرم و خشک چه نوع آجر نسوز نمایی مناسب است؟

مرکز ایران بیشتر دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد؛ تابش مستقیم خورشید در این مناطق موجب شده درجه حرارت در تابستان بالا باشد و همچنین زمستان در این مناطق سرد و خشک و وزش باد و گرد و غبار در مناطق شرقی و مرکزی فلات ایران بسیار زیاد است.

آجرنمای مناسب در این مناطق باید ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشد و زیرا در این مناطق اختلاف دمایی زیاد در طول شبانه روز وجود دارد و اگر از آجر نما با ظرفیت حرارتی بالا استفاده شود این نوع آجرنما در طول روز گرما را در خود ذخیره نموده و شب که هوا رو به سردی می‌رود این گرما ذخیره شده به داخل ساختمان منتقل می‌شود.

آجر نسوز نما

در مناطق گرم و مرطوب چه نوع آجر نسوز نمایی مناسب است؟

نواحی که آب و هوایی گرم در تابستان و زمستانی معتدل دارند در دسته مناطق گرم و مرطوب محسوب می‌شوند. این آب و هوا مخصوص آب و هوای جنوبی ایران می‌باشد.

در این مناطق رطوبت دما زیاد است و اختلاف دمای شب و روز نیز کمتر می‌باشد. در این اقلیم از آجر نسوزی باید استفاده نمود که دارای ظرفیت حرارتی کم باشند.

زیرا که در این اقلیم هوا گرم بوده و احتیاجی به ذخیره نمودن گرما در طول روز نمی‌باشد. آجر نسوز نما با رنگ روشن برای این آب و هوا مناسب می‌باشد.

آجر نمای سفید
تعداد بازدید : 82 بازدید
تاریخ : 1403/04/09
شماره مطلب : 11921
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.