آجر نسوز نما چیست؟

دسته :
آجر نسوز نما

جهت اجرای نمای ساختمان از انواع متریال متعددی از جمله آجر، سنگ، شیشه، کامپوزیت و یا بصورت ترکیبی از هر یک استفاده می‌شود و امروزه به دلیل وجود قوانینی که برای اجرای نما در وزارت راه و شهرسازی در کل کشور تصویب گردیده است در بسیاری از استان‌ها از جمله استان‌های اصفهان، یزد، همدان، تهران، خراسان رضوی و … استفاده از آجر برای نما الزامی می‌باشد.

متریال اجر برای اجرای نما در کشور عزیزمان ایران بسیار با اهمیت است؛ از طرفی آجر با فرهنگ ایرانیان، با همه نوع آب و هوایی و با طبیعت نیز سازگاری دارد و قابل بازیافت می‌باشد.

علاوه بر تمام اینها می‌توان گفت که آجرنما زیبایی چشمگیری نیز به ساختمان می‌دهد.

آجر نسوز نما چه نوع آجری می‌باشد؟

آجر نسوز نما از مدرن‌ترین انواع آجرهاست که برای اجرای نمای ساختمان استفاده می‌شود و نسبت به آجرهای دیگر زیبایی و استحکام بیشتر و ضخامت کمتری دارد.

آجر نسوز نما با خاک چینی و نسوز تولید می‌شود این نوع آجر می‌تواند دمای تا 1200 درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می‌کند و در همین دما نیز عملیات پخت آن انجام می‌شود. با اتفاقاتی که امروزه درباره حریق ساختمان‌ها می‌شنویم، متوجه می‌شویم که آجر نسوز نما تا چه اندازه جهت ایمنی و افزایش طول عمر ساختمان می‌تواند مؤثر باشد.

آجر نما نسوز دارای طیف رنگی وسیعی از جمله رنگ‌های “سفید، طوسی، شاموتی، قرمز، قهوه ای و سیاه” می‌باشد و اینگونه است که تبدیل به محبوب‌ترین متریال برای اجرای نمای ساختمان شده است.

مهم‌ترین ترکیبات آجر نسوز نما سیلیس و آلومینا است و در لایه‌های زیرین ذغال سنگ پیدا می‌شود؛ خاک نسوز نوعی خاک است که در مقابل حرارت مقاومت بالایی دارد و حتی ترک هم نمی‌خورد.

اجرای آجرنما نسوز مزایای بیشماری برای ساختمان‌ها به همراه دارد که در ادامه برخی از آنها عنوان می‌شود:

کاربرد آجر نسوز نما چیست؟

تنوع در ابعاد و رنگ‌های آجر نسوز نما و دوام و مقاومت خمشی و فشاری بالای آن موجب گردیده آجر نسوز نما کاربرد بالایی در ساخت و ساز پیدا کند. از آجر نسوز نما در نمای داخلی، نمای خارجی و دکوراسیون داخلی و در کف ساختمان استفاده می‌شود. آجر نسوز نما برای نمای ساختمان‌های اداری، مسکونی و ویلایی قابل اجرا است.

هچنین از آجرنما برای امور دکوراتیو مانند دیوارهای پشت تلویزیون، دیوار پشت تخت، دیوار پشت میز ناهار خوری و یا دیوار اتاق خواب قابل استفاده بوده و موجب جذابیت بالای فضا می‌شود.

آجرنما نسوز برای داخل ویلا

آجر نسوز نما شاموتی AP31 که در نمای داخلی ویلا استفاده شده است.

 

آجر نسوز نما نسبت به سایر متریال برای اجرای نما چه امتیازاتی دارد؟

 

1. کاهش مصرف انرژی و عایق حرارتی

از متریال آجر به دلیل خاصیت دفع گرما از قدیم الایام استفاده می‌شده است و ساختمان‌هایی که از آجر نما استفاده می‌کنند صرفه جویی بیشتری در مصرف انرژی دارند؛ زیرا با دفع گرمای بالایی که آجر دارد هم گرمای بیرونی در فصول گرم وارد ساختمان نمی‌شود و هم به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند و مانع از خروج گرما در فصول سرد به خارج ساختمان می‌شود.
این ویژگی مهم آجر موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها می‌شود.

2. داشتن مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی سخت

آجر نسوز نما در برابر تمامی شرایط آب و هوایی و سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد؛ و با توجه به اینکه میزان جذب آب پایین و درصد پایین افت وزنی در آزمون یخبندان دارد در شرایط جوی همچون رطوبت، برف و یخبندان ترک نمی‌خورد. در گرما نیز در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید و یا حتی باران‌های اسیدی نیز مقاومت لازم و کمترین میزان آسیب پذیری را دارد.

3. زیبایی چشم‌گیر آجر نما نسوز آذرخش

آجر نسوز نما آذرخش به دلیل داشتن کیفیت بالا و عدم استفاده از افزودنی‌های رنگ جهت بدست آوردن رنگ مورد نظر (زیرا رنگ دلخواه هر آجر با ترکیب خاک‌های نسوز لازم بدست می‌آید) در طول زمان زیبایی و جلوه رنگ خود را از دست نمی‌دهند و هزینه تعمیر و نگهداری آنها حداقل می‌باشد.

از طرفی با عنوان کرد که اگر اجرای نمای ساختمان با آجر نسوز نما انجام شود، یکی از زیباترین و خیره کننده‌ترین نماهای شهر متعلق با آن ساختمان خواهد بود.

اجر نسوز

آجر نسوز نما قرمز انگلیسی AP29 در نمای خارجی با زیبایی چشمگیر

4. مقاوم در برابر آتش سوزی

آجر نما نسوز به دلیل اینکه در دمای 1200 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شود تا این درجه حرارتی نیز به راحتی تحمل می‌کند و این موجب دوام بالای ساختمان در زمان احتراق می‌شود و به همین دلیل به این نوع آجر نسوز نما گفته می‌شود.

5. بالا بردن طول عمر مفید ساختمان

آجر نمای نسوز دارای مقاومت خمشی و فشاری بالا می‌باشد و این موضع موجب می‌شود که ساختمان را در برابر نیروهای جانبی و زلزله ایمن‌تر کند و در نهایت عمر ساختمان را افزایش می‌دهد.

تعداد بازدید : 64 بازدید
تاریخ : 1403/03/06
شماره مطلب : 11179
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.