انواع چیدمان آجرنما، بررسی 12 شاهکار چیدمان

دسته :
چینش آجرنما

آجر، عنصری کهن و خاطره‌انگیز، در گذر زمان نقشی بی‌بدیل در معماری ایفا کرده و با ظرافت و استحکام خود، جان به تن بناها بخشیده است. اما داستان آجر به صرفِ دیوارچینی ساده ختم نمی‌شود؛ چیدمان هنرمندانه این گوهرهای رنگین، روحی تازه به نما می‌بخشد و هویتی منحصر به فرد به هر ساختمان می‌دهد.

در این مقاله، سفری به دنیای شگفت‌انگیز آجرنما خواهیم داشت و با انواع چیدمان آجرنما که هر یک جلوه‌ای خاص به نما می‌بخشند، آشنا می‌شویم. از شکوه و صلابت آجر چینی “هفت و هشت” تا ظرافت و زیبایی “حصیری” و مدرنیت “آبشاری”، هر طرح، داستانی برای گفتن دارد و دریچه‌ای نو به سوی خلاقیت می‌گشاید.

 1. آجرچینی جناغی (هفت و هشت)
 2. آجرچینی فخر و مدین
 3. آجرچینی نیمانیم
 4. آجرچینی کله راسته (چیدمان هلندی)
 5. آجرچینی حصیری یا بادبزنی
 6. آجرچینی توده‌ای
 7. آجرچینی هشت و گیر
 8. آجرچینی آبشاری
 9. آجرچینی مشبک
 10. آجرچینی مشبک سنتی
 11. آجرچینی کرکره‌ای
 12. آجرچینی نمای مدرن

آجرچینی جناغی (هفت و هشت)

شاهکاری کلاسیک که با ظاهری زیگزاگی، یادآور دوران کهن است. این روش قرارگیری آجرها نسبت به یکدیگر با زوایای 90 درجه می‌باشد و نقشی متمایز بر نمای ساختمان یا در کف را بوجود می‌آورد.

آجرچینی فخر و مدین

ترکیبی از هندسه و زیبایی، فخر و مدین با حفره‌های شش ضلعی یا لوزی، ظاهری چشم‌نواز به نما می‌بخشد و یادآور معماری سنتی ایرانی است.

آجرچینی فخر ومدین

آجرچینی نیمانیم

محبوب‌ترین الگوی آجر چینی، نیما نیم با نظم و ترتیبی خاص، چهره‌ای متوازن به نما می‌بخشد. در این روش، آجر ردیف پایین، دقیقاً در وسط آجر ردیف بالا قرار می‌گیرد و فضایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کند.

آچر چینی آذرخش نیما نیم

آجرچینی کله راسته (چیدمان هلندی)

بازی با رنگ و طرح در کله راسته، جلوه‌ای بدیع به نما می‌بخشد. در این روش، آجرها به صورت کله و راسته کنار هم قرار می‌گیرند و فضایی پویا و شاداب خلق می‌کنند.

آجرچینی حصیری یا بادبزنی

شبیه به بافت سبد، حصیری با ظرافتی مثال‌زدنی، پیچ و تاب زیبایی به نما می‌دهد. چیدمان آجرها در گروه‌های عمودی و افقی، حس نظم و ظرافت را القا می‌کند. در این روش هم برای نما و هم برای کف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمای چینش آجرها در این روش همچون سبد‌های بافته شده می‌باشد که آجر در این روش از یک سمت فرو رفته و از سمت دیگر بیرون می‌آید؛ در روش‌های مدرن آجرچینی حصیری از آجرهای هلالی استفاده می‌شود و همچون روش نیمانیم آجرها به گونه‌ای روی هم چیده می‌شوند که رگ عمودی آجر بالایی در وسط آجرهای ردیف پایین قرار می‌‌گیرد.

آجرچینی بادبزنی

از روش آجرچینی حصیری برای کف در دیوارها و سقف نیز استفاده می‌شود؛ اما بیشتر برای اجرای کف کاربرد دارد. در این روش آجرها بصورت جفتی و به شکل یکی در میان و افقی و عمودی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. مربعی متشکل از 8 یا 16 آجر را در نظر بگیرید؛ یعنی چهار جفت دو تا یا چهارتایی، دو ردیف و دو ستون، که از گوشه سمت چپ بالا شروع و در گوشه سمت راست پایین تمام می‌شود و در نهایت شمایی از بافت حصیر را به نمایش می‌گذارد.

آجر کف با چینش حصیری

آجرچینی توده‌ای

سادگی و صلابت در توده‌ای، اتحادی بی‌نظیر از آجرها را به نمایش می‌گذارد. در این روش، آجرها بدون کم و زیاد، بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و نمایی یکپارچه خلق می‌کنند.

چینش آجر نما توده ای

آجرچینی هشت و گیر

بازی نور و سایه در هشت و گیر، نمای ساختمان را دگرگون می‌کند. برجستگی و فرورفتگی آجرها، قله و دره‌ای خیال‌انگیز خلق می‌کند و جلوه‌ای سه‌بعدی به نما می‌بخشد.

آجرچینی هشت و گیر

 

آجرچینی آبشاری

حرکتی سیال و روان در آبشاری، پویایی را به نما هدیه می‌کند. چیدمان منحنی و موج‌دار آجرها، حس پویایی و طراوت را به ارمغان می‌آورد.

چینش آجر نما آبشاری

آجرچینی مشبک

تهویه مطلوب از مزایای آجرچینی مشبک است. حفره‌های تعبیه شده در این روش، علاوه بر زیبایی، گردش هوا را تسهیل می‌کند و از تجمع رطوبت جلوگیری می‌کند.

چینش مشبک آجر نما

آجرچینی مشبک سنتی

یادگار معماری ایرانی در مشبک سنتی، اصالت و تاریخ را به رخ می‌کشد. این روش که در بناهای تاریخی به وفور دیده می‌شود، جلوه‌ای نوستالژیک و دلنشین به نما می‌بخشد.

در روش چینش آجر سنتی آجرها با ترکیب شبکه سوراخ‌های چند ضلعی یا لوزی شکل طراحی می‌گردند. شهرهایی همچون اصفهان، کاشان، یزد و همدان خاستگاه چنین چیدمانی برای آجر می‌باشد.

چینش آجرنما

آجرچینی کرکره‌ای

در این نوع چینش از آجرنمابا طول زیادتر استفاده شده و اصولاً چینش آنها بصورت عرضی می‌باشد.

چینش آجر نما کرکره

آجرچینی نمای مدرن

ترکیبی از هنر و صنعت در نمای مدرن، عصری نو در طراحی ساختمان‌ها رقم می‌زند. استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و ایده‌های خلاقانه، به خلق نماهایی منحصر به فرد و چشم‌نواز می‌انجامد که در عین زیبایی، کارایی و استحکام را نیز به همراه دارند.

اجرای نمای آجر آذرخش پیکسلی

پایان‌بندی

آجرنما، دنیایی بی‌کران از خلاقیت و زیبایی است که با ظرافت و تنوع خود، هویتی منحصر به فرد به هر ساختمان می‌بخشد. انتخاب روش چیدمان مناسب و شناخت انواع چیدمان آجر نما، با توجه به سبک معماری، سلیقه و نیازهای کاربری، نقش کلیدی در خلق نمایی چشم‌نواز و ماندگار ایفا می‌کند.

در این مقاله، با 12 روش چیدمان آجر آشنا شدیم که هر کدام جلوه‌ای خاص به نما می‌بخشند. از شکوه و صلابت “هفت و هشت” تا ظرافت و زیبایی “حصیری” و مدرنیت “آبشاری”، هر طرح، داستانی برای گفتن دارد و دریچه‌ای نو به سوی خلاقیت می‌گشاید.

با الهام از این تنوع و خلاقیت، می‌توان گامی در جهت ارتقا زیبایی و هویت معماری برداشت و بناهایی خلق کرد که در گذر زمان، همچون نگینی درخشان، بر تارک شهرها بدرخشند.

تمامی نمونه کارهای اجرایی با آجر نسوز نما آذرخش انجام شده است.

تعداد بازدید : 139 بازدید
تاریخ : 1403/03/17
شماره مطلب : 11448
Share it
نظرات، پیشنهادات و انتقادات

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.